Yeni guncelleme macOS Sonoma incelemesi 1 jpg webp

Günlük kullanıcıdan profesyonellere kadar birçok kitleye hitap eden Apple bilgisayarlar için geliştirilen macOS Sonoma güncellemesi bilgisayarların performansını artıracak yenilikler sunuyor.

Görünüm bakımından gelen ilk yeniliğin ekran koruyucular olduğunu söyleyelim. Cihazınızı kullanmadığınız anlarda görünen hareketli ekran koruyucular oturum açtığınızda duvar kağıdı olarak gösterilmeye devam edecek. Ekran koruyucularda oynatılan görseller ağır çekim manzara fotoğrafları olacak. 

Oyuncular da unutulmamış. Mac bilgisayar her ne kadar oyun bilgisayarı olarak tanıtılmıyor olsa da Apple’ın M çiplerine sahip cihazlarda oyun deneyimi geliştirilecek ve AirPods, desteklenen oyun kolları gibi birçok harika aksesuarı bilgisayarınıza bağlayabileceksiniz. Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında gördüğümüz hassas içerik fikrinin bir benzeri macOS Sonoma ile bilgisayarlara kazandırılacak. Ayrıca gizlilik konusunda uygulama izinleri daha detaylı olarak yönetilebilecek. Safari ile gizli modda dolaşırken sekmeleri parmak izi gibi yöntemlerle şifreleyebilecek ve web sitelerine erişirken kullandığınız kayıtlı parolalarınızı kendi belirleyeceğiniz kişilerle paylaşabileceksiniz. 

macOS Sonoma ile araç takımlarını kullanın

iPhonelardan alıştığımız araç takımları artık Mac bilgisayarda da karşımıza çıkacak. Saat uygulaması ve notlar gibi birçok araç takımının yanı sıra podcast dinleyebileceğiniz kısayollar da araç takımları arasında yer alacak. Bunlara ek olarak eğer akıllı ev cihazlarınızı Mac’iniz ile eşleştirirseniz cihazlarınızı araç takımları üzerinden kontrol edebileceksiniz. Küçük bir örnek vermek gerekirse odanızın ışıklarını bilgisayarınız üzerinden tek tıkla kapatmanız artık mümkün olacak. Bunun için Ev uygulamasına giriş yapmanız gerekmeyecek ve masaüstünüz üzerinden hızlıca yapabileceksiniz. Apple, ekosistemi ile ünlü bir teknoloji üreticisi. Durum böyle olunca Mac bilgisayarınız iPhone’unuz ile uyum içinde çalışır. iPhone’da zaten araç takımlarını kullanıyorsanız bunları Mac’inize de ekleyebileceksiniz. 

Yeni guncelleme macOS Sonoma incelemesi 2 jpg webp
Yeni Mac güncellemesi macOS Sonoma incelemesi

iOS 17 ile iPhone cihazlarla hayatımıza girecek klavye güncelleştirmeleri aynı zamanda macOS Sonoma ile bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Bu otomatik klavye düzeltmelerinin geliştirildiğini ve aldığınız sonuçlarının eskiye kıyasla daha iyi olacağına işaret ediyor.

Toplantılar konusunda alışılmamış yenilikler sunan macOS Sonoma ile ekran paylaşımı yaptığınızda sizi ekranda öne çıkaracak. Ayrıca sanki bir yayın yapıyormuş gibi görüntünüzü istediğiniz yere sürükleyebileceksiniz. iMessage için tanıtılan ararken filtreleme, ilk mesaja tek tıkla gitme özellikleri Mac bilgisayarınızın Mesajlar uygulaması için de sunulacak. iCloud ile çıkartmalarınızı eşleştirebilecek ve diğer Apple cihazlarınızla aynı çıkartmaları kullanabileceksiniz. Yeni sunulacak özelliklerle ekosistemin bir parçası olmayı hissedebilirsiniz. 

Safari macOS Sonoma ile daha da gelişmiş

Apple cihazlar ile en optimize çalışan tarayıcı Safari’nin kullanımı oldukça keyifli hale gelecek. Sekmelerinizi gruplandırmanız, işinize göre profil oluşturmanız ve sanki birden çok Safari kullanıyormuş gibi bunların içindeki çerezleri ayrı tutmanız macOS Sonoma ile gelecek Safari güncellemeleriyle mümkün olacak. Okul, çalışma ve kişisel hayatınız için ayrı profiller oluşturarak bunlar arasında hızlı geçişler yapabileceksiniz. Arama yaparken öneriler bir önceki sürüme göre daha net olacak. Sık kullandığınız web siteleri varsa bunları tıpkı uygulamaymış gibi Dock’a ekleyebilecek ve yaptığınız işe tam bir odak ile devam edebileceksiniz.

macOS Sonoma ile AirPods kulaklık geçişleriniz hızlanacak ve yerleşik sistem uygulamaları geliştirilecek. Ayrıca elinizdeki bir görseli araştırmanız macOS Sonoma’nın öne çıkan özellikleri arasında. Notlar uygulamasına PDF ekleyebilecek ve bu PDF dosyalarını otomatik doldurma özelliği ile vakit kaybetmeden doldurabileceksiniz. Notlar ile hazırladığınız bir içeriği detaylı hale getirmek için paylaşma özelliğiyle Pages’e aktarabileceksiniz. 

macOS Sonoma‘nın minimum 2017 iMac Pro; 2018 Mac mini, Macbook Air, Macbook Pro; 2019 iMac, Mac Pro ve 2022 Mac Studio’ya önümüzdeki sonbahar döneminde indirilmesi bekleniyor. 

Kaynak: 
https://www.apple.com/tr/newsroom/2023/06/macos-sonoma-brings-new-capabilities-for-elevating-productivity-and-creativity/
Kaynak: 
https://www.apple.com/tr/macos/sonoma-preview/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir