#

WWDC23 etkinliğinde tüm dünyaya duyurulan iOS 17, iPhone kullanıcılarına harika yenilikler sunuyor. Telefon uygulamasından Siri’ye kadar kullanımı daha kolay ve keyifli hale getiren yeni güncellemeyi Apple’ın geliştirici BETA sürümünü test cihazına kurarak deneyimleme fırsatı buldum. Bu noktada tüm deneyimlerimi sizinle paylaşacağım ancak başlamadan önce BETA sürümünü kurmanız durumunda cihazınızla ilgili olası birçok hata ve performans sorunu yaşayabileceğinizi paylaşalım. Bu nedenle maksimum performans için kararlı sürümü beklemenizi öneririm.

Aramalar yenileniyor

Apple, yeni güncelleme ile çoğunlukla iletişimi daha iyi hale getirmeyi amaçlamış gibi görünüyor. Yeni sürümü indirdiğimizde ilk göze çarpan detayın telefon uygulamasındaki yenilikler olduğunu söyleyebilirim. iOS 16 ile hayatımıza giren kilit ekranı özelleştirme seçeneğinin bir benzeri kayıtlı kişiler için de sunuluyor. Kişiselleştirilmiş iletişim posterleri ile telefon rehberinizde kayıtlı kişilerinizi fotoğraf, kişiye özel memoji, yazı tipi seçenekleriyle özelleştirebilirsiniz. Eğer Çince veya Japonca dil seçeneğine sahip bir iPhone kullanıyorsanız bu diller için telefon uygulamasında dikey yazı tiplerini kullanmanız artık mümkün olacak. 

Uygulama geliştiricileri için de aramalar için harika bir yenilik mevcut. Çağrı merkezlerinde çoğunlukla kullanan internet araması uygulamaları VoIP için sunulan CallKit ile geliştiriciler kendi uygulamalarına kişiselleştirilmiş posterleri kazandırabilecek. 

Aramalar için yenilikler bu kadarla sınırlı değil. Live Voicemail yani canlı sesli posta ile arama sırasında arayan kişi sesli mesaj bırakabilecek ve bu sesli mesaj okunabilir halde karşı tarafa gösterilecek. Böylece aramanın aciliyeti karşı taraf tarafından anlaşılacak ve aranan kişi sesli mesaj bırakılırken telefonu açabilecek. 

Gelelim FaceTime’a gelecek özelliklere. FaceTime ile birini görüntülü aradığınızda karşı taraf çağrıyı yanıtlamıyorsa tıpkı operatör üzerinden gerçekleştirilen aramalar gibi artık sesli ve görüntülü mesaj bırakabileceksiniz. 

iMessage şimdi daha kullanışlı

 #

Mesajlar uygulamasında ise kullanım kolaylığıyla ilgili güzel özellikler sunulurken mesajlaşma daha eğlenceli hale getiriliyor. Kullanım kolaylığıyla ilgili yeniliklere baktığımızda mesajlar üzerinden yaptığınız mesaj aramalarını filtreleme, sohbetteki ilk mesaja kolayca atlama, diğer uygulamalardaki gibi bir mesajı kaydırarak alıntılama, sesli mesajı yazı olarak sunma ve Check In özellikleri iOS 17 ile hayatımıza girecek. Check In ile ailenizden birinin bir yere varışını rahatlıkla takip edebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz okuldan eve döndüğünde Check In yapabilir. Böylece güvenle eve ulaştığından emin olabilirsiniz. Eğer gecikme yaşanırsa ek süre tanımlamak da Check In ile mümkün. Ayrıca Check In ile kişinin konumu, kullandığı cihaz, bağlantı kalitesi ve kalan pil yüzdesi sunuluyor. İşin eğlence kısmına geldiğimizde canlı sticker oluşturma mesajlar uygulamasına artık eklenecek.

iPhone klavyesine süper bir özellik geliyor. Otomatik klavye düzeltmeleri ile yanlış yazdığınız bir sözcüğün altı çizilecek ve otomatik olarak düzeltilebilecek. Ayrıca ileride cümle tamamlama tahmini özelliği de iOS 17 ile hayatımıza girecek. 

Eskiden “Hey Siri” komutuyla çağrılan Apple’ın sesli asistanı artık sadece “Siri” deyince size cevap verecek. 

Bu güncelleştirmeye ek olarak yerleşik uygulamalardan Haritalar artık internet gerektirmeyecek. Önceden belirli bir konumu indirdiğinizde Haritalar’ı çevrim dışı olarak kullanabileceksiniz. Harika değil mi?

Yeni iOS ile fotoğraf albümlerinizi kategorize edebilir ve anılarınızın unutulmaz olmasını sağlayabilirsiniz. 

iPhone ile günlük tutun

Apple tarafından geliştirilen yepyeni uygulama Journal ile günlük tutmayı dijitale taşıyabileceksiniz. Günlük uygulaması ile kişiselleştirilmiş öneriler alabilecek, fotoğraflar, lokasyon ve müzik gibi birçok özelliği bu uygulama ile de kullanabileceksiniz. Ayrıca Apple’ın geliştiricilere sunduğu Suggestions API ile uygulama geliştiricileri bu öneri altyapısını kendi aplikasyonlarına ekleyebilecekler. 

Daha çok her zaman açık ekranlı iPhonelar yani iPhone 14 serisi için kullanılması amaçlansa da birçok model ile kullanıma sunulacak StandBy özelliği ile telefonunuzu şarj standına yerleştirdiğinizde özel widgetlar görebilecek ve iPhone’unuzu kişisel bir masa saati gibi kullanabileceksiniz. Her zaman açık ekran özelliğine sahip olmayan iPhonelar ekran ışığı açıldığında bu özelliği görebilecek. Ayrıca düşük ışıkta bu widgetlar kırmızı renge bürünecek ve gece ekranınızın sizi rahatsız etmesi önlenmiş olacak.

iOS 17 ile paylaşım yapmak artık daha kolay

AirDrop tarafında ise mükemmel yenilikler karşımıza çıkıyor. Artık AirDrop internet üzerinden devam edebilecek. Böylelikle karşıdaki kişinin telefonu ile aynı yerde olmak zorunda olmayacaksınız. Ancak bu şekilde yapılan AirDrop’un internet hızınıza bağlı değişkenlik gösterebileceğini unutmayın.

iPhone sahibi biriyle iletişim bilgilerini paylaşmak isterseniz NameDrop ile bunu hızlıca yapabilirsiniz. NameDrop özelliği yalnızca iPhonelarda değil, Apple Watch ile de kullanılabiliyor olacak. Son olarak biriyle dinlediğiniz müziği paylaşmak istiyorsanız SharePlay’i kullanabileceksiniz. Geliştiriciler de kendi müzik dinleme uygulamalarında SharePlay API’ı kulanarak bu özelliği kullanıcılarına sunabilecekler. 

Kaynak: 
https://www.apple.com/tr/newsroom/2023/06/ios-17-makes-iphone-more-personal-and-intuitive/

Kaynak: 
https://www.apple.com/tr/ios/ios-17-preview/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir