iPhone 14 detayli inceleme 1 1 jpg webp

Apple’ın son etkinliğinde iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olmak üzere 4 farklı telefon modeli tanıtılmıştı. Bu cihazların ülkemize gelmesiyle birlikte bizzat inceleme fırsatı bulduk ve tüm detayları makalemiz üzerinden sizinle paylaşacağız.

Merak etmeyin, sıkıcı teknik detaylar yerine herkesin ilgisini çekecek detaylara değineceğiz. 😜

İnceleme sırasında stokta henüz Plus model ve Pro Max model bulunmadığı için iPhone 14 ve iPhone 14 Pro’yu inceleme fırsatı bulabildik. Bu iki cihazla bile seri hakkında genel fikirler edinebilirsiniz. Ne de olsa birbirinden çok da farklı cihazlar değil.

İşte karşınızda yepyeni iPhone 14

iPhone 14 detayli inceleme 5 1 jpg webp

6.1 inç ekranı, 12 MP ana kamerası, ultra geniş açı kamerası ve A15 biyonik çipiyle beraber iPhone 14 karşınızda. Aslında iPhone 13’ün teknik detaylarına baktığımızda da neredeyse birebir aynı teknik detayları görebilirsiniz. Genel anlamda iPhone 13’de belirli koşullarda 19 saate kadar pil ömrü vaadedilirken iPhone 14 ile bu süre 20 saate yükselmiş. Kısacası batarya tarafında çok küçük bir güncellemeye gidilmiş gibi görünüyor.

Ayrıca iPhone 13 ile arasındaki teknik farklara bakacak olursak grafik işlemci biriminin (GPU) 4 çekirdekliyken 5 çekirdekliye yükseldiğini söyleyebiliriz. Bunun dışında iPhone 13’ün ön kamerası f/2.2 diyaframa sahipken 14 modeli ile bu diyafram açıklığı f/1.9 olarak karşımıza çıkıyor. Sensörlerinde de küçük güncellemeler yapılan iPhone 14 modeline bir de yeni bir özellik olarak trafik kazası algılamanın eklendiğini söyleyelim. Bu özelliği açıklamak gerekirse kaza anında kazayı algılayıp acil çağrı merkezini arayarak durumunuzu bildiriyor. Ancak bu özellik şu anda Türkiye’de yalnızca seçtiğiniz acil durum kişilerini arayabiliyor. İleride gerekli izinler alınırsa güncelleneceğini düşünüyorum.

Dış görünüş olarak cihaz renkleri dışında gördüğüm kadarıyla bir farklılık yok. Unutmadan iki modelin boyutları aynı olsa da iPhone 13’ün kılıflarının iPhone 14’ün kamera diziliminin milimetrik farklılıkları nedeniyle iPhone 14 modellerine uymadığını ekleyelim. Bu da eğer iPhone 13 kılıfınız varsa bunu iPhone 14 ile tam verimle kullanmaya devam edemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Bu kısımda iPhone 13 ve iPhone 14 serisini karşılaştırdık ve aralarında yeni cihaza geçmenizi gerektirecek büyük farklılıklar olmadığını söylemeliyim. Kesinlikle karar sizin. Yeni bir cihaz deneyimlemek isterseniz iPhone 14 güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca model arasında 3 bin TL gibi bir fark olduğu için yeni bir iPhone almak isteyenler en güncel cihazla başlamak için iPhone 14 tercih edebilirler.

Dynamic Island ile iPhone 14 Pro!

Apple bu yıl sadece Pro serisine A16 biyonik çip koyduğundan en güçlü Apple çipine sahip telefona sahip olmak isteyenler Pro serisini tercih etmeliler. iPhone 14 Pro; 6.1 inç ekran boyutu, her zaman açık ekran teknolojisi, dynamic island ile işlevsel çentiği, 48 MP ana kamerası, 6 kata kadar optik zoomu ile karşınızda! Tabii ki ultra geniş açı ve telefoto lens Pro serisinde yer alıyor.

Bu sene Apple’dan ilk defa gördüğümüz hep açık ekran teknolojisinden kısaca bahsetmek gerekirse saati her zaman görebilmeniz için ekranı olabildiğince karartarak ekranı her zaman açık bırakan bir teknoloji. Pro serisinde bir diğer muhteşem güncelleme ise 48 MP ana kamera. Bu sayede fotoğraflarınızı büyüttüğünüzde detaylara daha hakim olacaksınız. 📷

iPhone 14 detayli inceleme 4 1 jpg webp
iPhone 14 ve iPhone 14 Pro detaylı inceleme

Çok sevilen dynamic island çentiği ise yalnızca Pro serisinde yer alıyor. Bu özellik ile çentik olabildiğince kullanışlı hale getiriliyor. Örneğin bir müzik çalar uygulamasını kontrol ederken tuttuğunuz sayaçın detaylarını görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda da çentik. 🚀 Aslında kişisel görüşümce en iyi güncelleme bu olmuş diyebilirim.

Yeni bir iPhone alacağım, hangi modeli tercih etmeliyim?

Tamamen doğru yerdesiniz. 🤗 Fakat bu sorunun yanıtını vermeden önce size bir de iPhone 14 Plus’dan bahsetmeliyim. iPhone 14 Pro Max ile aynı ekran boyutuna yani 6.7 inç ekrana sahip iPhone 14 Plus’ı en basit yoldan iPhone 14 modelinin ekranı büyük hali gibi düşünebilirsiniz. Ancak bu modelde 48 MP kamera ve Dynamic Island bulunmadığını belirtmeliyim.

Eğer iPhone 13’e sahipseniz ve iPhone 14’e geçmek istiyorsanız ilk olarak gerçekten farkı hissetmek için iPhone 14 Pro serisine geçmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca her zaman en güncel cihazları takip edenlerdenseniz iPhone 14 tercih edebilirsiniz.

Eski bir iPhone kullanıcısıysanız veya ilk defa iPhone alacaksanız bütçenize göre iPhone 13 ve iPhone 14 serisini karşılaştırabilirsiniz. Ne de olsa iPhone 8 modellerin bile hâlâ ikinci el pazarlarında onlarca alısı var. Apple cihazlar gerçekten düzgün kullanımda uzun yıllar memnun edebiliyorlar.

iPhone 14 almaya kararlısınız fakat 4 modelden hangisini almanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Eğer bütçeniz yüksek değilse ve premium bir cihaz kullanmak istiyorsanız 30.999 TL başlangıç fiyatıyla iPhone 14’ü tercih edebilirsiniz. Telefonum bir tık daha büyük olsun diyenlerdenseniz iPhone 14 Plus tam size göre. iPhone 14 Plus’ın ülkemizde başlangıç fiyatı ise 34.999 TL.

39.999 TL başlangıç fiyatıyla iPhone 14 Pro gelişmiş 48 MP kamerası ve Dynamic Island özelliği ile harika bir fotoğrafçı ve sinematik videolar çeken kişiler için süper bir cihaz. Buna ek olarak daha büyük ve daha performanslı olan iPhone 14 Pro Max‘i de 43.999 TL başlangıç fiyatıyla Apple mağazalarından stok uygunluğunda satın alabilirsiniz. En beğendiğim renk seçeneği derin mor yalnızca Pro serisinde yer alıyor. Alırken kesinlikle bu rengi de canlı olarak görmelisiniz. 🤩

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir