macOS Ventura ile sahne yöneticisi nasıl kullanılır?

Son güncellemeleriyle verimliliği arttırmayı amaçlayan Apple, çok fazla sekme ile çalışanlar için hepsini bir arada toparlayan yeni özelliği Sahne Yöneticisi’ni yayınladı. Peki bu özellik nasıl daha verimli kullanılır, kısayolları neler?

Öncelikle bu özelliği kullanmak için cihazınızı macOS Ventura’ya yükseltmeniz gerektiğini belirtelim. Eğer macOS Ventura ile ilgili detaylı incelememizi okumak isterseniz haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sahne Yöneticisi nasıl açılır?

Sahne Yöneticisi’ni kullanmaya başlamak için Mac cihazınızın üst barından denetim merkezine tıklayabilir ve bu özelliği aktif konuma getirebilirsiniz. Tabii ki amaç karmaşıklığı önlemek, verimliliği arttırarak daha kolay kullanım sağlamak olduğu için bunu kısayol yardımıyla yapmanız mümkün.

Bu harika özelliği kendi belirleyeceğiniz bir kısayolla açmak için Sistem Ayarları’na ilerleyin. Ardından Klavye Kestirmeleri seçeneğini bulun ve Mission Control’e tıklayın. Burada Sahne Yöneticisi’ni görmeniz gerekir. Yanındaki boş alana çift tıkladıktan sonra istediğiniz klavye kısayolunu atayabilirsiniz.

macOS Ventura ile sahne yöneticisi nasıl kullanılır?

Pencereleri düzenleme ve gruplandırma

Artık bu özelliği aktif hale getirmeyi öğrendiğinize göre düzenli bir çalışma ortamı oluşturmaya hazırsınız. Aynı anda hem takvim, hem e-posta hem de Safari kullanmak istiyorsanız bu uygulamaları açtığınızda otomatik olarak sol panelde düzenlenecektir.

Ancak siz şu anda sadece farklı uygulamaları düzenlemiş oldunuz. Şimdi de Takvim ile Safari’yi aynı grupta açmak istediğiniz ancak e-postayı yan panelde tutmak istediğiniz bir senaryoyu düşünelim. Bunu yapmak için Safari açıkken Takvimi sol panelden Safari’nin üzerine sürüklemeniz yeterlidir. Şimdi bu iki uygulamayı aynı gruba almış oldunuz.

Eğer sol paneldeki uygulamanın önizlemesini görmek isterseniz uygulama simgesine bir kere tıklamanız yeterlidir. Bu mevcut pencerenizi bir tık küçülterek uygulama adını ve önizlemesini gösterir.

Aynı uygulamanın pencerelerini ayırmak isterseniz eğer ki biz bunu Safari olarak düşünelim, iki ayrı pencereden biri için sarı butona yani simge durumuna küçültme butonuna tıklayın. Böylece aynı uygulamanın grubunu ayırmış oldunuz. Tabii masaüstüne de gitmek isteyebilirsiniz. Masaüstüne tıklamanız yeterli olacaktır.

İleride işinizin olacağı ancak şu anda görmek istemediğiniz bir pencereyi sol panel dahil ekranınızdan gizleyebilirsiniz. Control+H kısayolu ile uygulamayı direkt Dock’a gönderebilirsiniz. Tekrardan belirtelim, bu özellik sizin verimliliğinizi amaçlıyor. Bu nedenle dilediğiniz zaman Sistem Tercihleri’nden kendinize göre sunulan yapılandırma seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

Son olarak belirtmeliyiz ki bir pencere ekranı tamamen kaplıyorken sol panele erişim mevcut değil. Bu durumda tam ekranı kaplayan pencerenizi bir tık sola veya sağa doğru kaydırırsanız sol panel görünecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir