macOS Ventura yayinlandi 2 2 1 jpg webp

Geçtiğimiz günlerde kararlı sürümü yayınlanan Ventura mevcut uygulamalarına harika yenilikler kazandırırken macOS’un eksikliklerini gidermeyi ve daha rahat bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

Mail artık daha iyi

Yerleşik posta uygulaması Mail’i kullanırken arama çubuğu artık daha doğru sonuçlar veriyor ve gönderdiğiniz bir iletiyi belirli bir süre içinde geri alabiliyorsunuz.

Eğer mesai saati dışındaysanız ve yazdığınız iletinin mesai saatiniz içersinde göndermek istediğiniz bir senaryodaysanız zamanlama özelliği ile elektronik postanızı herhangi bir tarih için planlayabilirsiniz. Aynı zamanda postalarınızı takip etmeyi kolaylaştırmak için anımsatıcılar özelliği Mail uygulamasına da Ventura güncellemesiyle geldi. Ventura ile birlikte Mail ekine farklı detayları eklemeyi unutursanız uygulama sizi uyarıyor ve gözden kaçırdığınız hataları düzeltmenizi sağlıyor.

Mesaj gönderirken hata mı yaptınız, sorun değil

macOS Ventura yayinlandi 3 2 jpg webp
macOS Ventura nasıl, geçmeye değer mi?

Mesajlar uygulamasına gelen SharePlay’le birlikte eşzamanlı olarak aynı içeriği izleyebilir, dinleyebilir veya bu içerik hakkında tartışabilirsiniz. Aynı zamanda Safari üzerinden bir sayfa üzerinde birlikte araştırma yapmak istiyorsanız arkadaşınızla aynı sayfa üzerinde çalışabilirsiniz. Tabii bu özellik yalnızca Safari ile sınırlı değil! Notlarınızı, sunumlarınızı ve daha birçok şeyi SharePlay ile paylaşmanız mümkün.

Genel yazışma özelliklerine gelecek olursak istemediğiniz bir mesajı okunmadı olarak işaretleyip okundu bilgisini gizleyebiliyorsunuz. Bu harika özellik daha hiçbir şey! Ventura’yla birlikte gönderdiğiniz bir mesajı belirli bir süre içinde geri alabilir veya yanlış yazdığınız mesajı düzenleyebilirsiniz.

Spotlight ile detaylı sonuçlar alın

macOS Ventura yayinlandi 4 2 jpg webp
macOS Ventura nasıl, geçmeye değer mi?

Spotlight araması ile artık ihtiyacınız olan çoğu şeye tek bir arama çubuğu sayesinde erişebiliyor; fotoğraflarınızda, mesajlarınızda kolaylıkla arama yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda gelişmiş Spotlight’la birlikte alarm kurma gibi işlemlerinizi de halledebiliyorsunuz. Tabii ki Siri her zaman harika bir alternatiftir.

Daha performanslı Safari karşınızda!

Safari geçiş anahtarı ile uçtan uca şifrelenen oturum açma deneyimi sunuyor ve geçiş anahtarı özelliği Apple haricindeki cihazlarda da çalışıyor. Apple’a göre dünyanın en hızlı tarayıcısı Safari, şimdi daha optimize ve hızlı çalışıyor.

Fotoğraflar artık çok daha gelişmiş

iCloud üzerinde barınan fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Arkadaşlarınız da bu koleksiyona fotoğraf ekleyip düzenlemeler yapabiliyorlar ve bunların hepsi sizinle eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Direkt arkadaşınızın bilgileriyle paylaşmak istemezseniz koleksiyonunuz için benzersiz bir bağlantı yaratabilir ve bunu dilediğiniz şekilde gönderebilirsiniz.

FaceTime ve kamera için süper geliştirme!

macOS Ventura yayinlandi 1 2 jpg webp
macOS Ventura nasıl, geçmeye değer mi?

Öncelikle Handoff’tan bahsedelim. Örneğin iPhone’da bir FaceTime başlattınız ve bunu Mac’e aktarmak istediniz. FaceTime emrinize amade! İster iPhone’dan Mac’e aktarın ister Mac’den iPhone’a…

Şimdi anlatacağım özellik ise yalnızca FaceTime ile değil, birçok 3. parti toplantı yazılımı ile çalışıyor. Süreklilik Kamerası özelliğiyle iPhone’unuzun süper güçlere sahip arka kamerasını sanki Mac’inizin yerleşik webcam kamerası gibi kullanabiliyorsunuz ve bunun için hiçbir kabloya ihtiyacınız yok!

Ana Sahne ile kamera siz nereye giderseniz oraya doğru takip ediyor ve karşıya iyi bir toplantı deneyimi kazandırıyor. Yüzünüzün aydınlanmasını arka planın kararmasını isterseniz stüdyo ışığını kullanabilirsiniz. Ya da arkayı bulanıklaştırmak için Portre Modu’nu toplantı uygulamasıyla kullanabilirsiniz.

Tabii ki özellikler bitmedi. Kameranın açısını değiştirmeden Masa Görünümü özelliğiyle birlikte masanızdaki bir ürününü anlık olarak aktarabilirsiniz.

Sahne Yöneticisi ile karmaşık pencerelerden kurtulun

macOS Ventura yayinlandi 6 2 jpg webp
macOS Ventura nasıl, geçmeye değer mi?

Karmaşık penceler yerine gruplandırılmış ve geçişi kolay pencereler sunan Sahne Yöneticisi ile düzenli bir çalışma alanı oluşturup odağınızı sadece işinize verebilirsiniz.

Bu kısmın eksiklerinden bahsedecek olursak şu anda Sahne Yöneticisi tam ekran pencerelerde görünmüyor ve diğer grupları görebilmek için mevcut pencerenin yanında biraz boşluk kalması gerekiyor. Bu kısım yeni bir güncelleme ile düzeltilirse tadından yenmez.

Oyun severler için Game Center geliştirmeleri

Mac cihazlar daha çok profesyonel işlere ve günlük kullanımlara hitap etse de arada oyun oynamak isteyenler için Game Center paneli yeniden tasarlandı ve SharePlay ile arkadaşınızla birlikte oyun oynayabilirsiniz. Oyunlar ise eskiye nazaran Ventura güncellemesiyle daha performanslı ve hızlı yükleniyor.

Sistem uygulamalarıyla ilgili yenilikler

macOS Ventura yayinlandi 5 2 jpg webp
macOS Ventura nasıl, geçmeye değer mi?

Sistem Ayarları yeniden tasarlandı sanki bir iPad kullanıyormuşsunuz gibi süper bir deneyim sunuyor. Kısacası tüm ayarlara artık çok daha kolay şekilde erişilebiliyor. Son silinenler albümü artık kilitli olarak geliyor ve notları dilediğiniz gibi kilitleyebiliyorsunuz. Daha önce bulunmayan Saat, Hava Durumu gibi uygulamalar da Ventura ile birlikte Mac bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.

Özet olarak

Eğer bir Big Sur kullanıcısıysanız yepyeni özellikleri deneyimlemek için bu güncellemeyi yüklemenizi öneririm. Monterey kullanıyorsanız ve 3. taraf profesyonel uygulamaların uyumluluğu sizin için çok önemliyse, Monterey’de herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsanız belki tam uyumluluk sağlanana kadar bir tık daha bekleyebilirsiniz. Tabii ki bu kişisel bir yorum. Neticede bu sürüm henüz çok yeni olsa da macOS Ventura’nın kararlı sürümü yayınlandı.

2017 modellerden 2022 modellere kadar geniş uyumluluk skalası olan macOS Ventura’nın cihazınızla uyumluluğunu kontrol etmek ve tüm detaylara ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir