#

Gerek tecrübelerimiz gerek ise Apple’ın resmi kaynaklarına dayanarak hazırladığımız Mac cihazların pil ömrünü uzatmak için tavsiyelerimizin dizüstü bilgisayarınızın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sizler de bu makale içerisindeki bilgilere dikkat ederek Mac bilgisayarınızın pil ömrünü nasıl uzatabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

 #

Masabaşı kullanımlarda MacBook sürekli şarjda mı kalmalı yoksa pilde mi kullanılmalı?

Hem ofis kullanımında hem de bir kafede otururken kullanabilmeniz için harika bir seçenek olan Macbook cihazları masa başında kullanırken en çok sorulardan biri de masa başında sürekli şarja mı takılmalı olmuştur. Tamamen deneyimlerimize dayanarak yanıtladığımız bu sorunun cevabı çok basit.

Cihazınızı masabaşı kullanırken sürekli şarjda bırakırsanız pil döngüsü sayısı genellikle düşük kalacaktır. Bu da aslında isteyeceğimiz bir nokta. Pil döngüsünün düşük kalması pilin %100 sağlıklı olacağı anlamına gelmese de pil döngüsünün düşük kalması pil ömrünü uzatacaktır. Yine de pilin içerisindeki kimyasallar kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde tükenecektir, tabii ki bunun yavaş tükenmesi de bizim elimizde.

Ayrıca Mac cihazların yapay zekası pil sağlığını yönetmek için gelişmiştir. macOS Catalina güncellemesi ile gelen iyileştirilmiş pil sağlığı modu sayesinde dizüstü cihazınızı sürekli şarjda da kullansanız pil sağlığını iyileştirmek için yapay zeka pili %90’a kadar düşürüp tekrar doldurmaya başlayacaktır. Yani bu konuda içiniz rahat olabilir.

MacBook cihazınızı dışarıda kullanıyorsanız bu önerilere dikkat edin!

MacBook cihazınızı dışarıda kullanmayı tercih ediyorsanız Apple’ın sizin için de harika seçenekleri var. Ne de olsa cihazınız taşınabilir bir bilgisayar.

Eğer cihazınızı pilde kullanıyorsanız şarjınızı daha stabil bir şekilde kullanmak için ihtiyacınız olmayan arka plan uygulamalarını kapatabilirsiniz. Bu gerçekten şarjınıza ek bir katkı sağlıyor, bizden söylemesi.

Ayrıca grafik tasarım gibi ağır işler yapmadığınız zamanlarda Sistem Tercihleri > Pil yönergelerini izleyerek “Düşük Güç Modu“nu aktif hale getirebilirsiniz. Düşük Güç Modu sayesinde cihazınız RAM kullanımı gibi işlemleri kısıtlayacak ve daha sessiz bir kullanım sağlayacaktır. Tabii ki şarjınız da daha yavaş bitecektir. Bunları yaparken yan sekmelerden pil kullanımınızı da inceleyebilirsiniz.

Pille çalışırken ekranınızı hafif soluklaştırma, video yayını en iyi hale getirme gibi modları da kullanımınıza bağlı aktif hale getirerek cihazınızı pilde kullanırken pil sağlığını korumaya devam edebilirsiniz.

Bu önerilerin haricinde cihazınızı pilde kullanırken ekran parlaklığınızı %75’e kadar düşürmeyi deneyebilirsiniz.

 #

Cihaza pil alışkanlığınızı öğreterek daha iyi bir deneyim yaşayın

İyileştirilmiş pil şarjı sayesinde yapay zekaya şarj etme alışkanlığınızı öğretebilir ve pilinizin eskime hızını yavaşlatabilirsiniz. Bu kesinlikle önerebileceğim bir seçenek.

Bazı durumlarda pil alışkanlığınızı bir anda değiştirmek yapay zekanın kafasını karıştırabilir, bu nedenle zorunlu olunmayan durumlarda şarj etme rutininizi değiştirmemenizi tavsiye ederim.

Cihazınızı uzun bir süre kullanmayacaksanız kesinlikle bu noktaya dikkat edin

Cihazınızı birkaç hafta veya birkaç ay kullanmayı düşünmüyorsanız MacBook’unuzu rafa kaldırmadan önce şarjınızı %50 seviyelerine kadar düşürüp o şekilde muhafaza edin. Aksi halde cihazınız kapalı olmasına rağmen pil sağlığı kötü anlamda etkilenebiliyor. Bu çoğu kişinin atladığı çok önemli bir nokta!

Pil devir sayınızı kontrol etme ve sorunları giderme adımları

Bir Macbook satın alırken dikkat edilen noktalardan biri de pil döngüsüdür çünkü pil döngüsü ne kadar az ise cihazın servise gitme olasılığı genelde o kadar azdır. Pil döngüsünü kontrol etmek için cihazınızın sağ üst köşesindeki Apple logosuna tıkladıktan option butonuna basılı tutarak Sistem Bilgileri seçeneğine tıklayın. Buradan Güç menüsünü seçerek pil devir sayınızı görüntüleyebilirsiniz. %0 – %100 arası şarj etme işleminin 1 devir sayısı anlamına geldiğini not edin.

Eğer Mac cihazınız açılmıyorsa güç, fan, pil gibi bilgilerin sıfırlanması için SMC sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. SMC sıfırlama işlemi için bilgisayarınızı kapattıktan sonra açma tuşuna yaklaşık 10 saniye basılı tutmanız gerekir. Ardından elinizi çekebilir ve açmak için normal bir şekilde tekrardan açma tuşuna basabilirsiniz. Sorununuz çözülmediyse cihazınızı kapattıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Control, Option, Shift tuşlarına 7 saniye kadar basılı tutun,
 2. Hiç elinizi tuşlardan çekmeden bu üçlüye bir de güç tuşunu ekleyin basılı tutmaya devam edin. Bunu bir 7 saniye kadar daha sürdürün, ardından elinizi klavyeden çekin.
 3. Birkaç saniye ardından normal bir şekilde cihazınızı açın.

Bu adımların nasıl yapılacağını detaylı şekilde incelemek için buradaki Apple makalesini inceleyebilirsiniz.

Sorununuz hala çözülmediyse Genius Bar randevusu oluşturmak için bu haberimizdeki adımları izleyebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba @burak,
   Beğendiğinize sevindim. Merak ettiğiniz bir nokta olursa her zaman sorabilirsiniz.

   Mutlu günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir