AirPods 3 nesil kulaklik detayli inceleme 4 jpg webp

AirPods, AirPods Pro ve AirPods Max olmak üzere üç farklı seride kulaklık üreten Apple’ın gerek fiyatı gerek sunduğu özellikler nedeniyle AirPods 3. nesil kulaklığı dikkat çeken modeller arasında. Uzamsal ses teknolojisine sahip 3. nesil AirPods’u bir iPhone ile eşleştirip kulağınızı tanıttıktan sonra müziğin sizi sarmasını deneyimleyebilirsiniz. 

Kulaklığın kutusunu açtığımızda şarj kutusu, lightning kablosu, bir takım kılavuzlar ve AirPods’un kendisi bizi karşılıyor. Hızlıca cihazımızla eşleşen AirPods’u yeni nesil bir iPhone ile kullanmayı düşünüyorsanız ayar yapabileceğiniz menüyü kullanarak kulaklığınızı kolayca kişiselleştirebilirsiniz

Bağlantıyı detaylı olarak incelemek gerekirse Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisi kullanılan 3. nesil kulaklıklar Apple cihazlarınız arasında hızlı geçişler yapmanıza yardımcı oluyor. Örneğin iPad Pro ile iMovie üzerinden bir video düzenlerken iPhone 14 üzerindeki çağrıyı yanıtlamak için bağlantıyı çok kısa bir sürede aktarabiliyorsunuz. Tabii ki bu bir kablosuz kulaklık ve Apple’ın ürettiği bir kulaklık diye sadece Apple cihazlarda kullanmak zorunda değilsiniz. Android bir telefon ile MacBook arasındaki bağlantı aktarımı da Apple cihazlardaki kadar hızlı gerçekleşiyor. Bunu yine bir örnekle taçlandıralım. Macbook Pro ile film izlerken Android cihazınıza çağrı geldiğinde Bluetooth’u açarak kulaklığı seçebilirsiniz. Bu işlem birkaç saniye içinde tamamlanıyor ve çağrıyı açana kadar kulaklık Android telefonunuza bağlanıyor. Sadece bu konu Apple ekosistemindeki cihazlarda otomatik gerçekleşirken Android bir cihazda el ile müdahale gerektiriyor. Sonuç olarak her ne kadar el ile de olsa içerisindeki Bluetooth 5.0 ile hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Android ile AirPods kulaklık kullanma deneyimi makalemizi incelemenizi öneririm.

AirPods 3 nesil kulaklik detayli inceleme 3 jpg webp
AirPods 3. nesil kulaklık detaylı inceleme

AirPods 3. nesil şarjı kaç saat kullanım sunuyor?

Apple’ın H1 çipinin kullanıldığı bu kulaklığın 6 saate kadar şarj kapasitesi sunduğu söyleniyor. Peki gerçekten de bu doğru mu? Yanıt evet. Kullanım yaptığım dönem boyunca kulaklığın şarjının bittiğini hiç hissetmedim. Yalnızca alışkanlık olarak birkaç günde bir şarja takarak kullanıma devam ettim. Ayrıca kutusunun da bir şarj istasyonu olduğunu düşünürsek kullanmadığım anlarda kulaklıkları kutuya koyarak şarj olmasını sağladım. Şarj kutusuna koyduğunuzda 20 – 30 saat arasında kullanım süresi sağlayabiliyor. Bu şekilde kullandığımda şimdiye kadar şarjının bitmesiyle karşılaşmadım. Şarjının bittiği bir senaryoyla karşılaşırsanız içindeki özel Apple çipi sayesinde 5 dakikalık kulaklık şarjı ile 1 saate kadar müzik dinlemeye devam etmeniz mümkün olabiliyor. 

Kozmetik ve malzeme kalitesinde ise kulaklıklar özel bir tasarıma sahip. Konu kutuya geldiğinde kısa süre kullanımda bile kutuda kılcal çizikler oluşması kaçınılmaz. Eğer silikonlu kulaklık kullanamıyor ve açık tasarımlı kablosuz kulaklık arayışındaysanız kulaktaki konforu ve rahatsız etmeyen yapısı ile AirPods 3. nesil sizin için en uygun seçeneklerden biri. Kulaklığı taktığınızda kulağınız acımadan saatlerce kullanabilirsiniz. Silikonlu kulaklıklar gibi kulağınızı tıkamadığından ağrı yapmadan müzik dinleyebilirsiniz. Ancak toplu taşıma ve bunun gibi gürültülü ortamlarda rahatsız edici dış seslerin engellenmesi sizin için önemliyse bu sefer AirPods Pro’ya yönelmeniz gerekecek. Bu kulaklıklar silikon uçlu yapıya sahip olduklarından gürültüyü pasif olarak engeller. Aynı zamanda AirPods Pro’daki aktif gürültü engelleme teknolojisi ile dış ortamdan tamamen kopabilirsiniz. 

AirPods 3. nesil kulaklığın sesi ve mikrofonu nasıl?

Genel kullanım amacı kaliteli müzik dinlemek olan bir kulaklığın ses kısmını değerlendirirsek Apple burada gerçekten kalitesini hissettiriyor. Baz ve tizlerini dengeli şekilde sunan AirPods ile kaliteli müzik dinleme deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak içerisinde bir gürültü engelleme teknolojisi bulunmadığından toplu taşıma ve çok gürültülü ortamlarda dış sesleri net şekilde duyabiliyorsunuz. Bu da silikonsuz kulaklık kullanmanın genel eksiklerinden. Eğer gürültü engelleme özelliğine sahip bir kulaklık arıyorsanız AirPods Pro modellerine göz atmanızı öneririm. 

Çevrim içi toplantılar ve telefon aramalarında kullanımda bu fiyat bandındaki alternatif kulaklıklara kıyasla fiyatının hakkını veren kablosuz kulaklıklardan AirPods 3. nesil ile görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Gürültülü alanlarda dış ortam sesleri mikrofonlar tarafından karşıya iletiliyor olsa da bu durum sesinizin anlaşılmasına engel olmuyor. Sesiniz ön planda tutularak çağrıya devam edebiliyorsunuz. Eğer tek kulaklığı takmayı tercih ediyorsanız iPhone veya Mac üzerindeki ayar menüsünü kullanarak mikrofonun ağırlıklı olarak hangi kulaklıkta çalışacağını seçebilirsiniz veya varsayılan olarak bu seçimi AirPods’a bırakabilirsiniz. Kişisel deneyimimi baz alarak size şunu söyleyebilirim ki AirPods modelleri arasında genel olarak mikrofon farkı hissedilmiyor. Kısaca sesinizle birlikte dış gürültü karşıya iletiliyor ancak sesiniz anlaşılabiliyor. Karşıdaki kişinin sesi ise size net olarak geliyor

AirPods 3 nesil kulaklik detayli inceleme 2 jpg webp
AirPods 3. nesil kulaklık detaylı inceleme

Dokunmatik buton yerine basınç sensörü yer alan AirPods 3. nesil kulaklığın basınç sensörüne bir kere bastığınızda müzik duruyor, çift bastığınızda bir sonraki müziğe ilerliyor, üç defa bastığınızda önceki müziğe geri dönüyor. Apple’ın akıllı asistanı Siri’ye bağlanmak için ise basınç sensörüne uzun süre basmalısınız. Ayrıca bu durumu sihirli kelime “Hey Siri”yi söyleyerek basitleştirebilir ve birçok işinizi telefonunuza ulaşmadan kulaklık ile kullanılan sesli asistan ile yapabilirsiniz. 3. nesil kulaklıkta ten algılama özelliği yer aldığından kulaklığı kulağınızdan çıkardığınızda müzik durduruluyor.

Salon sporları gibi kullanımlara uygun IPX4 sertifikasına sahip AirPods 3. nesilin su sıçramaları ve tere karşı dayanıklı olduğu belirtiliyor. AirPods ile kesinlikle havuza, denize veya duşa girmemelisiniz. Herkesin kulak yapısı birbirinden farklı olduğundan AirPods 3. nesil sizin için farklı bir deneyim yaşatabilir. Kişisel deneyimlerimi içeren bu makalemizde kendi açımdan değerlendirirsem silikonlu kulaklıklar genel olarak kulağımdan düşerken ve düşme hissi verirken AirPods 3. nesilde şimdiye kadar düşme durumu yaşamadım. Kulağıma tam olarak oturdu. Ancak sizin kulağınıza silikonlu kulaklıklar oturuyor, açık tasarımlı kulaklıklar düşüyorsa bu durumda silikonlu modellere göz atmalısınız. 

Sonuç olarak uzun süreli kullanımlarda rahat şekilde kulağınızda durabilen yapısı ve iyi bir müzik dinleme deneyimi yaşatacak yeni nesil kablosuz kulaklık arıyorsanız 3. nesil AirPods’u rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Gürültü engelleme seçeneğine ihtiyacınız varsa ve silikonlu kulaklıkları rahatlıkla kullanabiliyorsanız AirPods Pro modellerini inceleyebilirsiniz. Ben kişisel deneyimlerime göre AirPods 3. nesil kablosuz kulaklığı öneririm.

Kaynak: 
https://www.apple.com/tr/airpods-3rd-generation/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir