10 seneyi aşkın süredir faaliyet gösteren ve günümüzde de birçok kişinin, kurumun ve topluluğun bir numaralı iletişim aracı haline gelen WhatsApp bu toplulukların işlerini kolaylaştıracak yeni özelliğini duyurdu.

İşte karşınızda WhatsApp Toplulukları!

İnsanlar aile üyeleriyle sohbet etmek istediklerinde veya bir kurum müşterileriyle iletişim halinde olmak istediğinde sınırlı özelliğe sahip WhatsApp Gruplar özelliğini kullanıyordu ve birçok karışık grup oluşuyordu. Yeni duyurulan ve WhatsApp Toplulukları adı verilen bu özellik sayesinde ayrı ayrı gruplar kurmak yerine tüm gruplar tek bir toplulukta düzenli şekilde kalabilecek.

Örneğin bir okul 1. sınıf velileri için farklı bir grup kurarken 2. sınıf velileri için farklı bir grup oluşturuyordu. Şimdi tek bir topluluk sayfası altından oluşturan tüm gruplara rahatlıkla ulaşılabilecek.

WhatsApp topluluklar

Tek özellik tabii ki düzenli bir topluluk oluşturmak değil. Mesajlara tıpkı Instagram DM özelliğindeki gibi ifadeler verilebilecek. Ayrıca istenmeyen mesajlar topluluk yöneticisi ve yöneticilik yetkisi verilen moderatörler tarafından topluluktan kaldırılabilecek.

WhatsApp’ın en büyük eksikliklerinden biri olan 16 MB dosya paylaşım limiti de WhatsApp Toplulukları ile 2 GB’a çıkarılacak ve büyük boyutlu dosyalar paylaşılabilecek.

8 katılımcaya kadar desteklenen sesli grup arama limiti ise 32 kişinin rahatlıkla katılabileceği hale getirilecek ve tek dokunuşla 32 katılımcı ile sesli grup araması yapılabilecek.

Kaynak: 
https://blog.whatsapp.com/sharing-our-vision-for-communities-on-whatsapp

4 Yorum

    1. Merhaba @Adil,
      Şu anda WhatsApp Toplulukları için net bir tarih olmasa da özellik resmi kanaldan duyurulduğuna göre en kısa sürede faaliyete geçirilecektir.

    1. Merhaba @Hamit,
      WhatsApp üzerinde şu anda son görülme özelliğini “Herkes, Kişilerim, Hiç Kimse” seçenekleri üzerinden düzenleyebilirsiniz. Belirttiğiniz konu ile ilgili WhatsApp’ın çalışma yürüttüğüne dair duyumlar var ancak şu anda net bir tarih vermek mümkün değil maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir