#
YouTube video

EDA KAYA: Sizi ve Trowas’ı tanıyalım.

FARUK ÇIBUK:  Merhabalar. Ben Faruk Çıbuk. Trowas kurucu ortağıyım. Trowas Concept olarak küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir ve inovatif yeşil teknolojiler geliştiren bir girişimiz. İnsanlığa, doğaya ve çevreye değer katmak için varız. Kâğıt kartvizitleri ve bunların neden olduğu atık ve kirliliği ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. İş insanlarının tek kullanımlık kağıt kartvizit kullanım alışkanlığını ve iş dünyasında etkileşim şeklini değiştirmek için Trowas’ı geliştirdik.

TROWAS dijital kartvizit, yeni bağlantı kurmanın ve harika bir ilk izlenim bırakmanın çevre dostu yoludur. NFC ve QR teknolojisi ile kartvizit bilgilerinizi temassız ve akılda kalıcı bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır. Trowas dijital kartvizit ve katalogun tüm tasarım ve yazılım altyapısı Bursa Uludağ Üniversitesi ULUTEK Teknoloji bölgesindeki şirketimiz Smartover Yazılım A.Ş. Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilmiştir.

EDA KAYA: NFC teknolojisi birkaç senedir akıllı telefonlarımızda da yer alan bir kablosuz teknoloji. Peki Trowas dijital kartvizit kısmında teknik olarak nasıl işliyor?

FARUK ÇIBUK: Teknolojik ilerlemeyle birlikte bilgi iletmek her zamankinden daha önemli hale geliyor. NFC “yakın alan iletişimi” anlamına gelir. Bireylerin kısa bir mesafeden kablosuz olarak birbirleriyle bilgi iletişim kurmasını sağlayan bir teknoloji türüdür. Dijital kartvizitlerin içinde NFC çipleri vardır. Bu, mobil cihazların içinde yer alan NFC okuyucular sayesinde internet üzerinden profilinize yönlendirebilir.

Örneğin, iş profilinizi potansiyel bir müşteriyle paylaşmak için tek yapmanız gereken dijital kartvizitinizi çıkarıp diğer kişinin mobil cihazına yaklaştırmak ve NFC etkileşimi sağlamaktır. Tanıştığınız kişinin mobil telefonunda sizin kartvizit profilinize götüren bir bağlantı çıkar. Bu bağlantıya tek bir dokunuşla tüm bilgileriniz karşı tarafın telefonuna kaydedilmiş olur.

EDA KAYA: Aslında kartviziti telefona dokundurunca bilgilerinin açıldığı harika bir fikirden bahsediyoruz. Peki NFC teknolojisi olmayan müşterilere bilgileri nasıl bir senaryo ile aktarabiliriz?

FARUK ÇIBUK: TROWAS Dijital Kartvizit tüm iPhone ve Android telefonlarla uyumludur. Bilgilerinizi tanıştığınız kişilerle paylaşmak için NFC teknolojisi olmayan telefon modelleri QR teknolojisini kullanır. Dijital kartvizitlerimizin üzerinde yer alan QR kodunu kamera açıkken okutmanız yeterli olacaktır. NFC Bağlantı linki ile QR linkimiz aynı profile yönlendirilmektedir.

EDA KAYA: İşletmeler kartvizit maliyetlerinden tasarruf ederken aynı zamanda doğaya ekolojik bir fayda da sağlamış oluyorlar. Bu dijital kartvizit teknolojisini farklı baskı materyallerinin yerine kullanmak mümkün mü?

FARUK ÇIBUK: Hem ekolojik hem teknolojik Trowas ürünleri, doğaya olan negatif etkimizi azaltma ve “geri verme” bilinciyle çalışıyor. İşletmelere sürdürülebilir çevre dostu iş çözümlerine geçişlerinde aracılık ediyoruz. Onlarca kâğıt israfına karşı bilinç oluşturmak adına 3 R Reduce, Reuse, Recycle kuralını temel ilke edindik.

  • Reduce (Azalt) ilkesiyle dijital kartvizitler sayesinde kâğıt kullanımını sıfıra indirgemiş olursunuz. 1 ton kâğıdın geri kazanılması ile 17 ağaç kurtarılmaktadır.
  • Reuse TROWAS dijital kartvizit kullanırken ‘yeniden kullanım’ prensibini takip etmiş oluyorsunuz.

Kağıt kartvizitlerinizi paylaşırken her bir kişi için en az bir kağıt kartvizit kullanıyordunuz. Şimdi ise TROWAS dijital kartvizit sayesinde bir adet geri dönüştürülebilir plastikten üretilen dijital kartviziti herkes için kullanabiliyorsunuz.

  • Recycle ilkesiyle geri dönüştürülebilir plastik ve bambudan üretilen kartlar ile ‘geri kazandır’ prensibini takip etmiş oluyorsunuz.

EDA KAYA: İşletmelerin bir süre sonra e-posta adresleri, web siteleri gibi bilgileri değişebiliyor ve onca basılan eski tip kartvizit tabiri caizse çöp durumuna gelebiliyor. Trowas’ın dijital kartvizitinde ek bir ücret ödemeden bu bilgiler kolaylıkla değiştirilebiliyor mu?

FARUK ÇIBUK: Dijital kartvizit kullanmanın en önemli avantajlarından biri de bilgilerinizi istediğiniz zaman güncelleyebilme özgürlüğüdür. Herhangi bir ek ücret ödemeden telefonunuzdan tek bir tıkla yaptığınız tüm değişiklikler sizin kartvizitinizi ilettiğiniz veya kartınızın kopyasını verdiğiniz herkeste ortak bir şekilde güncellenir. Böylece eski kağıt kartvizitlerde yaşanan, değişen numaradan dolayı arayanların ulaşamaması gibi aksaklıklar ortadan kalkar.

EDA KAYA: Peki bir işletme kartviziti müşteriye sunarken basılı kartvizite kıyasla nasıl faydalar kazanıyor?

FARUK ÇIBUK: Trowas Dijital Kartvizit iletişim, iş, sosyal bilgilerinizi ve çok daha fazlasını tek bir çatı altında toplamanızı sağlar. Herhangi bir akıllı telefona hızlı bir şekilde tüm bilgileri aktarabilirsiniz.

Şık dizayna sahip dijital kartvizitler sayesinde, alışık olduğumuzun dışına çıkarak kartvizit paylaşımınızı farklı bir şekilde yapmanızı sağlar. Böylece çok daha kalıcı ve güçlü bir ilk izlenim bırakırsınız.

Çoğunlukla çöpe giden basılı kartvizitler yerine, Trowas dijital dönüşüm hareketiyle baskı maliyetlerini tümüyle ortadan kaldırdık. Bilgileriniz her değiştiğinde yeni kartvizit almak zorunda kalmayarak, zamandan ve maliyetten tasarruf edersiniz.

Tüm tanıtım materyallerini dijitale taşıyan şirketler, yıllık maliyetlerinde %80’i bulan tasarruf elde edebiliyor. Sadece dijital kart kullanımı, şirketlere ciddi maliyet tasarrufu sağlıyor.

Pazarlama ve satış ekiplerinde dijital kartvizit kullanımını yaygınlaştıran şirketler, bilgilerini hızlı bir şekilde karşı tarafa aktarma ve kaydetme imkanı sunan dijital kartvizitler ile satışlarına katkı sağlıyor.

Yeni nesil dijital kartvizit teknolojimizle, kişisel bilgilerinizi aktarmakla kalmıyorsunuz ekiplerimizin iletişimleri hakkında veri elde edebiliyoruz. Dijital kartvizitler artık işletmelere ağlarının nasıl ve ne kadar büyüdüğüne dair ölçülebilir data verileri sağlayarak iç görüler elde etmelerine olanak tanıyor.

EDA KAYA: Trowas’tan dijital kartvizit alındığında işletme size aylık veya yıllık ödeme taahhütü veriyor mu?

FARUK ÇIBUK: Trowas ürünlerine bir kez ödeme yapılmakta olup bir daha herhangi bir ücret ödenmemektedir. Biz rakiplerimizden farklı olarak ayrıca sadece bizde olan bir artı ile müşterilerimize yedek kartvizitlerini de ücretsiz olarak göndermekteyiz. Kartlarının ileride yenilenmesi ve kayıp durumu yaşamalarında ise sadece yedek kartvizit ücreti ödeyerek kullanıma devam edebileceklerdir.

EDA KAYA: Dijital kartvizit küresel çapta da kullanıma uygun mu? Örneğin İngilizce dilinde konuşan bir müşteriye yine aynı kartvizit sunulabilir mi?

FARUK ÇIBUK: Kartvizitlerimiz tüm dünyada kullanıma uygun olarak geliştirildi. Mobil cihazını Türkçe olarak kullanan bir müşterimiz kart arayüzünü otomatik olarak Türkçe kullanırken yurtdışında, örneğin Amerika’daki bir müşterimiz mobil cihazını İngilizce olarak kullandığında dijital kartvizit arayüzümüz buna uyum sağlayarak otomatik olarak İngilizce olarak açılmaktadır.

EDA KAYA: Tasarımsal olarak da baktığımızda kaç adet kart seçeneği sunuluyor?

FARUK ÇIBUK: 4 çeşit dijital kartvizit sunuyoruz müşterilerimize. Bunlar;

Tamen geri dönüştürülebilir PVC den üretilmiş olan siyah dijital kartvizit bu ürünümüze gümüş ve altın baskı uygulayabiliyoruz.

Beyaz PVC kartımız bu ürünümüzü daha çok logosunu kendi rengi ile kullanmak isteyen müşterilerimiz tercih ediyorlar.

Gold PVC dijital kartvizitimiz ise daha çok kadın müşterilerimizin ilgisini çekmektedir.

Diğer ürünümüz ise FSC sertifikalı %100 bambu ahşaptan üretilen Bambu dijital kartvizitlerimiz. Bu ürünümüzle özellikle sürdürülebilirlik projeleri gerçekleştiren kurumsal müşterilerimiz ilgilenmektedir.

Birde diğer yeni ve ilk kez uygulanan ürünümüz dijital katalog. Yeşil teknoloji ürünü Trowas Concept akıllı kart çözümleri sayesinde artık kataloglarınızda dijitalleşti. Dijital kart katalog ile tüm ürün ve hizmetlerinize ait katalog, broşür, tanıtım filmi ve fiyat listelerinizi kolay ve hızlıca müşterilerinize sunabilir, dilediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir