#

Birkaç ay öncesine kadar M2 işlemcili Mac cihazlar duyurulmadan önce en üst nokta olarak M1 serisi işlemciye sahip Apple bilgisayarlar tavsiye ediliyordu. Tabii ki bu işlemci serisinde M1 Pro ve M1 Max gibi çok yüksek işlem gücüne sahip işlemciler de bulunuyor ve fiyatları en alt 41.999 TL’den başlıyor ancak bu yazımızda standart olan M1 ve M2 işlemcili Mac cihazlar arasındaki farklara değineceğiz.

 #

Macbook Pro M1 ile M2 arasındaki farklar

Karşılaştırmamıza öncelikle Pro serisiyle başlayalım. Şu anda M1 işlemcili Macbook Pro, Türkiye’deki Apple Storelarda yer almasa da hâlâ yetkili satıcılarda bulmak mümkün.

Dış kasa görünümü olarak birbirinin aynısı olan M1 ve M2 işlemcili Macbook Proları gözü kapalı birinin önüne koyduğunuzda farkı göremeyecektir. Tabii her şey dış güzellik değil, bu iki farklı işlemciye sahip Macbook Pro serisi iç güzelliği ile karşımıza çıkıyor.

İki seride de 8 çekirdekli CPU bulunurken GPU kısmı M2’de öne çıkıyor. M1’de 8 çekirdekli GPU var ve M2’de 10 çekirdekli GPU var. Bu da M2’nin grafik işlemci gücünün M1 modeline göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca M1 serisinde RAM’ler dizüstü bilgisayar için 16 GB’a kadar çıkarılabiliyor olsa da M2’de 24 GB’a kadar çıkarılabiliyor. Gerçi bu nokta ne kadar para o kadar köfte mantığıyla işliyor. Siz varsayılan özelliklerle alırsanız 8 GB RAM’e sahip olacaksınız.

Her iki seride de 20 saate kadar pil ömrü, 2 TB’a kadar depolama kapasitesi, Touch ID parmak izi okuyucu, Touch Bar işimizi kolaylaştıran klavyenin üstündeki şerit ekran, True Tone teknolojisi, Retina ekran, 1.4 kg ağırlık, 720p FaceTime kamera ve Bluetooth 5.0 teknolojisi yer alıyor. Tabii burada değinmeden edemeceyeceğim, Apple neden bu denli premium cihazlara hala 720p kamera koyuyor?

M2 serisinde ProRes formatında kodlama ve kod çözme motoru, ProRes RAW önce çıkan işlem özelliklerinden. Ses konusundaki profesyonellerin de tercihi M2 cihazlarda uzamsal ses desteği, belirli Airpods serileriyle kullanırken uzamsal ses, gelişmiş 3,5 mm kulaklık girişi gibi harika özellikler var.

Kısacası iki Macbook Pro arasında kaldıysanız ve diğerine göre daha yüksek işlemci gücü istiyorsanız M2 işlemci harika bir seçenek olacaktır ancak başlarken de belirttiğimiz gibi. M2 işlemciler henüz yokken yakın geçmişte M1 işlemciler öneriliyordu. Bu da M1 işlemcilerin kötü bir performans sağlamayacağı demek oluyor. Zaten dış görünüş aynı, içinde de birkaç çarpıcı farklılık var.

M2 Macbook Air mi yoksa M1 Macbook Pro mu?

İki modelin de piyasa fiyatları birbirine yakın olduğu için yeni satın alım düşünen müşteriler M2 Macbook Air mi, M1 Macbook Pro mu almaları gerektikleri konusunda kararsız olabiliyorlar. Biz kısaca bahsedelim, karar sizin.

M2 Macbook Air modelinde 13.6 inç Liquid Retina ekran, çentikli ekran teknolojisi, 10 çekirdeğe kadar GPU, 24 GB’a kadar RAM, 18 saate kadar pil ömrü ve Touch ID bulunuyor. M1 Macbook Pro’da ise 13.3 inç retina ekran, 8 çekirdekli GPU, 16GB’a kadar RAM, 20 saate kadar pil ömrü ve M2 Air’den farklı olarak Touch Bar ekran seçeneği bulunuyor. Kısaca M2 Macbook Air ekranıyla, GPU ve RAM seçenekleriyle öne çıkarken pil ömrü ve touch bar isteyen kişiler M1 Pro’yu tercih ediyorlar. Yine M2 Pro modelinde yer alan özelliklerin çoğu M2 Air’da da var. İkisi arasında dağlar kadar fark olmadığı için hangi modeli tercih edeceğiniz tamamen sizin kararınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir