Acil cagrilar artik iPhone 14 serisinde uydu uzerinden yapilabiliyor 3 jpg webp

iPhone 14 modellerinin tümünde bulunan yeni teknoloji özellik kapsamında aktif şebeke bulunmayan bölgelerde acil çağrı yapmak isteyen kullanıcılar, uydu aracılığıyla Bul uygulaması üzerinden bunu gerçekleştirebilecekler. Şu anda yalnızca iPhone 14 serisinde bulunan çığır açan özellik iPhone’un içerisinde yer alan özel yazılım ve araçlar sayesinde uyduya bağlanarak acil çağrı merkeziyle irtibat kurmanızı sağlıyor.

Acil cagrilar artik iPhone 14 serisinde uydu uzerinden yapilabiliyor 2 2 jpg webp

Bul uygulaması ile artık konum paylaşılabiliyor

Acil durum sırasında konumunu yakın çevresiyle paylaşmak isteyen iPhone 14 kullanıcıları Bul uygulamasına gelen yeni özellikle birlikte konumlarını paylaşabilecekler. Uydu üzerinden gerçekleşen bu bağlantının düşük bant genişliğine sahip olduğunu ve iletişimin normalden yavaş gerçekleşebileceğini söylemekte fayda var.

Olası bir olumsuzluk anında iPhone’un gelişen Bul uygulaması üzerinde hayati sorular taşıyan bir anket ekranı açılıyor ve kullanıcılar acil durumun ne olduğu, kimin yardıma ihtiyacı olduğu, yaralı durumu, bir yere sıkışıp sıkışmadığı gibi soruları yanıtlayarak acil durumlarını tanımlayabiliyorlar.

Bu özellik yalnızca şebekenin hiç bulunmadığı alanların yanı sıra hatların kitlendiği doğal afetler sırasında da acil durumunuzu ilgili kişilere aktarmanızı sağlıyor.

Uydu üzerinden acil çağrılar hangi ülkelerde aktif?

Şu anda iPhone 14 modelleri ve belirli ülkelerde sunulan bu hizmet bugün itibariyle yalnızca ABD ve Kanada’da aktif. Aralık ayı itibariyle İrlanda, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık’ta da sunulacak.

Kaynak: 
https://www.apple.com/newsroom/2022/11/emergency-sos-via-satellite-available-today-on-iphone-14-lineup/

2 Yorum

  1. Merhaba @zarif,
   Şu anda ABD ve Kanada’da aktif olan bu özellik Aralık ayında İrlanda, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık’ta da sunulacak.
   Türkiye’deki iPhone 14ler için henüz bir duyuru mevcut değil.

   Mutlu günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir