Cep telefonu fiyatlarının yükselmesinin ardından kullanıcıların aklına yurt dışından ucuza cep telefonu alınabilir mi sorusu gelmeye başladı. Peki gerçekten de ülkemizde zamlanmış telefonlar yurt dışından daha ucuz fiyata getirilebilir mi? Detaylar haberimizde.

iPhone 11 ne kadara mâl olur?

Örnek telefon olarak Apple’ın iPhone 11 modelini seçtik. Türkiye’de 64 GB hafızaya sahip siyah modeli yaklaşık 8.000 TL tutmakta. Öncelikle bu fiyatı not edelim.

Kargo yoluyla SIM kart özelliğine sahip cihazlar ülkemize alınmadığını ve yurt dışı yasağını da göz önünde bulundurarak yurt dışından telefon almak için Londra‘yı seçtik. Londra için yurt dışına çıkma yasağı 11 Haziran’da kalktığından dolayı buraya yeni telefon satın almak için gidebiliriz.

Londra’ya yalnızca cep telefonu almak için gideceğimizi düşünürsek bir gün kalmamız yeterli. Gidiş – dönüş dahil aktarmasız uçak bileti yaklaşık 3250 TL. Gittiğimizde saat 21.15 olacak. Tek gecelik konaklamamız için küçük bir pansiyonda kalmamız yeterli olacaktır. Bu hizmet ise 330 TL tutuyor. Uçağımız saat 14.50’de kalkacak. Biraz hızlı olmalıyız. Regent Street üzerindeki Apple Store’a gidip iPhone 11’i satın almamız gerekiyor. Londra Apple Store’da iPhone 11 64 GB modelinin fiyatı 729 Sterlin yani Türk Lirası bazında 6650 TL tutuyor.

Maceramız bunlarla sınırlı kalmıyor. Ülkemizde yurt dışından getirilen telefonları kullanabilmek için IMEI kaydı işlemini yaptırmamız gerekiyor. Güncel IMEI kaydı ücreti ise 1838 TL.

Her şey dahil Londra’ya gidip iPhone 11’i almanın fiyatı bize yaklaşık 12.068 TL’ye patlıyor. Eğer siz öğlene kadar Londra’yı gezmek istiyorsanız 4.068 TL’yi gözden çıkarmak zorundasınız. Geçtiğimiz yıllarda yurt dışına gidip cep telefonu almak daha karlı çıksa da maalesef bu dönemde kurların artması ve IMEI ücretleri nedeniyle pahalıya patlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir