Yerli otomobil tarih verildi! İşte beklenilen yıl

Yerli otomobil için çalışmalarını sürdüren  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu‘ndan (TOGG) sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Otomobil konusunda oldukça deneyimli bir isim olan Sergio Rocha’nın, TOGG bünyesine dahil edildiğini ve birçok bölüme liderlik edeceğini geçen hafta duyurmuştuk.

Artıway

Bu kez TOGG CEO’su Gürcan Karakaş‘tan yerli otomobil için tarih geldi. Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye başlıklı panelde konuşan CEO’ya yerli otomobil için 2022 hedefinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği soruldu.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobil için tarih verdi

Bu soru üzerine “Bu soruyu biz de kendimize sorduk. Dünyadaki kıyaslamalara baktığınızda bu süre zarfında bunu yapmak mümkün. Başkaları yapabiliyorsa biz de yapabiliriz.” ifadelerini kullanan Karakaş böylece 2022 yılında yerli otomobilin üretim bandından inmesinin planlandığını doğrulamış oldu.

yerli otomobil için tarih - TOGG CEO

Otomobillerin sürücüsüz hale geleceğini ve bazı tezlere göre otomobil sahiplik oranlarının azalacağını belirten Karakaş, değişim sürecinin 2035 gibi etkisini göstereceğini belirtiyor. Karakaş‘a göre 2035 yılına geldiğimize klasik tarzda üretilen arabaların pazar payı yüzde 60’lara kadar düşecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın yerli otomobile çok ciddi destek verdiğini belirten Karakaş savunma sanayisini örnek gösterdi. Savunma sanayisindeki ürünleri geliştirenleri, otomobil de üretebileceğini vurguladı.

Kaynak:https://shiftdelete.net/yerli-otomobil-icin-tarih-geldi Yazar:Mehmet Ali Ertunç

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir