Windows alternatifi olan yerli işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü yayınlandı. TÜBİTAK destekli işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü 19.3 olarak adlandırılıyor. Peki bu sürümde gelen özellikler neler?

Yeni sürümde neler var?

64 bit cihazlarda çalışan 19.3 sürümünde birçok yenilik mevcut. Pardus’un sürüm notlarına göre internet tarayıcısı Firefox yeni sürüme güncellenmiş, Office programı için ortak paylaşım dosyalarının düzenlenmesi sağlanmış, 100’ün üzerinde yama ve 2000’in üzerinde depodaki paket güncellenmiş. Arayüzde iyileştirmeler yapılmış olup Pardus Mağaza uygulaması eskisinden daha iyi hale getirilmiş. Ayrıca ekran alıntısı aracı gibi birçok güzel yenilik de 19.3 sürümünde yerini almış durumda.

4 Yorum

  1. Temel sebep yerli ve milli olduğundan. Windows işletim sisteminden sıkıldıysanız Pardus alternatif olabilir.

 1. Ben pardus projesinin sonlandığını sanıyordum.
  Linux temelli, herşeyin bedava olduğu, virus korkusu olmadan, ve bilgisayarı yormadan kullanabileceğiniz güzel alternatif.
  Şimdi diyeceksiniz, e bu kadar güzel madem, neden kullanmıyoruz?
  Çünkü Windows, yaygın olmak adına, gerekirse, lisanssız, kaçak kullanımlara dahi göz yumdu ve artık, herkesin bildiği tanıdığı bir isletim sistemi oldu. Heryerde Windows olunca, sen de onu kullanmak durumunda kalıyorsun, uyumsuzluk vs yaşamamak için
  Ama biraz genç kesim, zamanı olan, meraklı kişiler, Windows yerine linux kullanmayı da kavradı. Ama onda da şöyle bit handikap var, OYUNLAR.
  En ünlü oyunlar Windows altında çalışıyor genellikle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir