Xiaomi yeni yatırım planı ile herkesi şaşırttı

 Xiaomi yeni yatırım planı ile herkesi şaşırttı

Teknoloji pazarında son dönemde rüzgar gibi esen Xiaomi yeni bir yatırım hazırlığında. Şirket, bu kez önceki işlerinden daha farklı bir alana yatırım yapacak. Xiaomi motosiklet taksi uygulaması için ilk etapta 75 milyon dolar civarında bir harcama yapmayı planlıyor.

Xiaomi motosiklet taksi işine giriyor

Bu yatırımı Çinli Shunwei Capital ile birlikte yapmayı planlayan Xiaomi, Hindistan merkezli çevrim içi motosiklet taksi firması Rapido ile anlaşmak istiyor. Rapido ise bahsedilen paranın çok düşük olduğunu düşünüyor. Firmanın anlaşmayı kabul etmek için beklentisi 300-350 milyon dolar civarında.

 

Hindistan’da ortaya çıkan bu sektör gelişmeyi sürdürüyor. Bu oluşum son zamanlarda birçok firma tarafından ilgi çekici ve gelişime açık olarak görülüyor.

2015 yılında kurulan çevrim içi motosiklet taksi firması Rapido, bu yılın başlarında Westbridge Capital, Rishkesh S R ve BAce Capital gibi firmalardan yatırım aldı. Firma, Hindistan’da 25’den fazla şehirde faaliyetini sürdürüyor.

Bu çalışmanın bir benzeri ise ülkemizde Scotty adlı firma tarafından yürütülüyor. İstanbul’da 2017’de başlayan start-up şu an 100’den fazla çalışana ve binlerce sürücüye sahip. Bu uygulamaları çekici kılan ise uygun fiyatı ve trafikten kurtulma şansı sunuyor olması.

Kaynak:https://shiftdelete.net/xiaomi-motosiklet-taksi-isine-girecek Yazar:Deniz Keskin

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın