Güvenli ve şifreli bağlantı oluşturmayı sağlayan SSL (Güvenlik) sertifikasını WordPress için nasıl etkinleştireceğinizi merak ediyorsanız rehberimizi inceleyebilirsiniz. Bu rehberimiz sayesinde SSL sertifikanızı eklentili ve eklentisiz şekilde nasıl etkinleştireceğinizi öğreneceksiniz.

SSL sertifikası neden gereklidir?

Sitenize giren ziyaretçiler güvende olduklarını bilmek isterler. SSL sertifikası web sitenize “https://” ön ekini ekler. Ayrıca SSL sertifikasının nasıl çalıştığını basitçe açıklayabiliriz:

Kullanıcının bilgisayarı internet sitenizden SSL sertifikası ister. Web siteniz ise sertifikanızı kullanıcının bilgisayarı ile paylaşır. Bilgisayar ise şifreli anahtarı web sitenize gönderir. Web siteniz de şifreli anahtarı çözerek güvenli bir oturum sağlamış olur.

Aynı zamanda SSL sertifikanızın arama motorlarındaki sıralamanızda olumlu yönde etki ettiği bilinen bir gerçektir.

Siber saldırılara karşı koruma hakkındaki ilk adımı SSL sertifikası alarak atabilirsiniz.

Tarayıcılar web sitenizi eğer SSL sertifikanız bulunmuyorsa “Güvenli Değil” olarak işaretleyebilir. Marka itibari için de SSL sertifikası büyük önem taşır. 🔐

Ayrıca satış yaptığınız bir internet siteniz var ise SSL sertifikası almak için beklememelisiniz. 👍

Eklenti ile SSL sertifikası etkinleştirme nasıl yapılır?

SSL sertifikası kurulumunu sunucu panelinizden yaptıktan sonra WordPress siteniz üzerinde kurduğunuz SSL sertifikasını etkinleştirmek ve tüm içeriği SSL sertifikası ile güvenli linke yönlendirmek için eklenti kullanabilirsiniz. Eğer WordPress sitenize eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız buraya tıklayarak rehberimize göz atabilirsiniz.

Öncelikle Wp-Admin > Eklentiler yolunda ilerleyin. Ardından Yeni Ekle butonuna tıklayın. Ardından “Really Simple SSL” eklentisini kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayabilirsiniz.

Etkinleştirdikten sonra çıkan Popuptaki buton ile ilerleyebilirsiniz. SSL sertifikanızı etkinleştirdikten sonra 301 yönlendirmesi gibi ayarlamaları da eklenti sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

Eklenti olmadan SSL etkinleştirme nasıl yapılır?

Çoğu WordPress uzmanı fazla eklenti kullanımını performans etkilemesi nedeniyle önermez. Eğer kodlara biraz hakimseniz eklenti olmadan da WordPress için SSL sertifikanızı kolayca etkinleştirebilirsiniz.

Öncelikle cPanel > Dosya Yöneticisi yolunda ilerleyin. Eğer farklı bir panel kullanıyorsanız bu işlem benzerlik gösterecektir.

“Dosya Yöneticisi”ne girdikten sonra sitenizin ana dizinini görmek için public_html dosyasına tıklayın.

Ardından Ayarlar kısmına tıklayarak açılan ekrandan Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretleyerek yaptığınız işlemi kaydedebilirsiniz.

Yaptığınız işlemi kaydettikten sonra ilgili dizine .htaccess isimli dosyanın geldiğini göreceksiniz. Eğer bu kısım işaretli ise işlem yapmanıza gerek yoktur.

.htaccess dosyanızı düzenlemek üzere açın.

Kod ekranını açtıktan sonra aşağıda paylaştığımız SSL yönlendirme kodunu müsait bir alana ekleyin. Tabii ki alan adını kendi alan adınıza göre düzenlemeyi unutmayın.

İşlem tamam! 🚀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir