Daha önceki eğitim serimizde WordPress’in ne olduğuna ve nasıl kurulduğuna değinmiştik. Bu sefer ise eklenti ve temaları sitenize nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız. Bu yazı sayesinde WordPress kütüphanesinden eklenti ve temaları bulabilecek veya satın aldığınız tema ve eklenti dosyalarını sitenize yükleyebileceksiniz.

WordPress kütüphanesi ile yükleme

Sitenize WordPress kütüphanesindeki ücretsiz eklenti ve temaları kurabilirsiniz. Bunun için WordPress admin paneli menüsünden eklenti eklemek istiyorsanız “Eklentiler” tema yüklemek istiyorsanız ise “Görünüm” sekmesine tıklamalısınız. Açılan sayfanın sol üst köşesindeki “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak kütüphaneye göz atabilirsiniz. Kütüphanede yayınlanan temalar ve eklentiler genellikle yabancı geliştiriciler tarafından geliştirildiğinden İngilizce’dir. Bu nedenle yüklemek istediğiniz eklenti veya temanın anahtar kelimesini İngilizce olarak arama kutucuğuna yazmalısınız.

Dışarıdan yükleme

Eğer satın aldığınız tema veya eklenti bulunuyorsa dışarıdan yüklemeyi tercih edebilirsiniz çünkü ücretli dosyalar WordPress kütüphanesinde bulunmaz. Dışarıdan tema yüklemek için “Görünüm > Yeni Ekle” seçeneklerini, eklenti yüklemek için ise “Eklentiler > Yeni ekle” adımlarını takip edin. Bu adımlar sizi WordPress’in kütüphanesine götürür. Kütüphane sayfasının sol üst köşesindeki “Yükle” butonuna tıklayıp içerik dosyasını bilgisayarımızdan seçip sitemize yükleyebiliriz.

Etkinleştirme

Yüklediğimiz tema ve eklentileri etkinleştirmek için bu adımları takip edebilirsiniz. Tema etkinleştirmek için “Görünüm”e tıklayıp yüklenen temanın üzerine gelip “Etkinleştir” butonuna tıklayabilirsiniz. Eklenti için ise “Eklentiler” sayfasına girip eklenti menüsünden “Devre dışı” seçeneğine tıklayıp “Etkinleştir” butonunu seçmeliyiz. Eğer etkinleştirmek için bir buton çıkmıyorsa yüklenen içerik zaten etkin demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir