WordPress sitenize eklediğiniz eklentiler her zaman temanız ve diğer yazılımlarınızla uyumlu olamayabiliyor. WordPress sitenizde kayma oluşmuş, beyaz ekran hatası veriyor gibi durumlarda sorun genellikle eklentilerden kaynaklanmış oluyor. Bazı durumlarda sorunun kaynağı eklentiyi etkisizleştirmek için admin paneline erişim sağlanamıyor.

Bu WordPress rehberimizde admin paneline ihtiyaç duymaksızın eklentilerinizi nasıl manuel olarak etkisizleştirebileceğinizi anlatacağız.

Dosya Yöneticisi ile Etkisizleştirme

Eklentilerinizi cPanel veya Plesk Panel aracılığıyla etkisizleştirmeniz sitenizde oluşan bazı sorunların çözümü olabilir. İnternet sitenizin yönetim paneline girdikten sonra Dosya Yöneticisi > public_html Klasörü > wp-content Klasörü ile ilerleyin. “wp-content” isimli klasöre girdikten sonra içindeki “plugins” klasörünün içine girmeden ilgili klasörün adını “plugins-deaktif” olarak değiştirin. Eğer sorununuz çözülmediyse farklı bir çözüm yolu aramanızı öneririm. Eğer sorununuz çözüldüyse rehberdeki işlemlere devam ediniz.

Sorununuz çözüldükten sonra “plugins-deaktif” yazan klasörünün adını eski haline getirin. Ardından “plugins” klasörünün içine girip tek tek eklentilerinizin adının yanına “eklenti-deaktif” ismini yazıp değiştirin. Bu işlemleri yaparken eş zamanlı olarak sitenizi kontrol edin.

Sorunun hangi eklentiden kaynaklandığını bulunca o eklentiyi silip diğer eklentilerin klasör isimlerini ilk hallerine çevirin. Eğer silinmesi gereken eklenti site için hayati önem taşıyorsa eklenti ayarlarını kontrol edebilirsiniz veya alternatif bir eklenti arayabilirsiniz.

Eğer sitenizin yönetim paneli yoksa ilgili işlemleri FTP aracılığıyla da yapabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Bayağı işime yaradı. Eklenti ile benim sitem uyumsuz olduğundan admin paneli beyaz ekran veriyordu. cpanel ile etkisizleştirmeyi başardımm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir