VidTekno-Logo-1.png

Wikipedia Erişim Engeli Kaldırıldı!

Wikipedia Erişim Engeli Kaldırıldı!

29 Nisan 2017 tarihinden beri Türkiye’de erişime kapalı Wikipedia için erişim engelinin kaldırılması üzerine Resmi Gazete’de yazı paylaşıldı.

Neden Yasaklandı?

Wikipedia (Türkçe ismi Vikipedi) ‘nin yayınladığı yazıya göre Wikipedia’nın İngilizce sitesinde yer alan terörizm içerikli yazılar nedeniyle engellendi. Wikipedia’nın erişim engelini kaldırma talebi reddedildi. Daha sonra Wikipedia yaşanan olayı protesto etmek için Wikipedia Türkiye (Vikipedi) sitesinin logosuna siyah bant çekti. Wikipedia’nın tüm durumu anlatan bir makalesi mevcut. Buraya tıklayarak makaleye girebilirsiniz.

Yasaklanmasıyla ilgili BTK Basın paylaşımı

Twitter paylaşımında yer alan 5 maddede şunlar yazıyordu:

Türkiye’nin terör örgütlerini desteklediğini belirten içerikler tüm girişimlere rağmen Wikipedia’dan çıkarılmamıştır. Bu içeriklerin doğru bilgilerle düzenlenmesine izin verilmiştir. https protokolü ile yayın yaptığı için sadece ilgili içeriklerin engellenmesi mümkün olmamıştır. Bu nedenle sitenin tamamına tedbir uygulanmak zorunda kalınmıştır. Bu ve benzeri içerikler ile ilgili Wikipedia yetkilileri gereğini yapmalıdır.

bknz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi%27ye_Türkiye%27den_erişimin_engellenmesi

Açılma Kararı

Birkaç haftadır gündemi meşgul eden Wikipedia açılacak haberleri bu sefer gerçeğe dönüştü. Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararında Wikipedia ve Wikipedia Foundation Inc. internet sitelerinin açılmasına karar verilmiş olup karar BTK’ya gönderilince sitenin açılacağı belirtilmiş. İlgili Resmi Gazete yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

Bağlantılar

Kategoriler
Hesabım
Uygulamayı indirin
Bizi takip edin