Kötü niyetli bilgisayar korsanları kişisel verilerinizi çalmak için birçok kez hack denemesi yapıyorlar. Dünya çapında gerçekleşen bu ihlaller ile daha önce kayıt olduğunuz bazı sistemler nedeniyle verileriniz çalınmış olabiliyor.

İçerisinde Adobe, Yandex Dump, Canva, LinkedIn gibi binlerce internet sitesinin yer aldığı listeyi çoğu antivirüs programı ve gelişmiş tarayıcılar size ücretsiz olarak gösterebiliyor.

Çalınan verileriniz ise genellikle liste haline getirilip art niyetli elektronik pazarlarda satılıyor.

Verilerimin çalınıp çalınmadığını nasıl öğrenebilirim?

Dünya çapında gerçekleşen veri ihlallerinde verilerinizin çalınıp çalınmadığını gösteren birçok sistem bulunmakta. Bunların başına antivirüs programları ve gelişmiş tarayıcılar gelmektedir. Örneğin Firefox Monitör servisi ile veri ihlallerini görüntüleyebilirsiniz. 2007 yılından bu yana gerçekleşen veri ihlallerini veri tabanına kaydeden Firefox üzerinden veri ihlali gerçekleşen servisin ismi, ihlal tarihi, hangi verilen çalındığını ve ihlal hakkındaki detaylı raporu görebilirsiniz.

Firefox Monitör’ün ana sayfasındaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarsanız sistem daha önce bir veri ihlali içerisinde bulunup bulunmadığını da size saniyeler içerisinde gösteriyor.

Verilerim çalındıysa ne yapmalıyım?

Eğer kişisel verileriniz çalındıysa şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Ayrıca bu servisi sık sık kontrol etmenizi ve yeni oluşabilecek ihlallere karşı tetikte olmanızı tavsiye ederiz. Eğer kredi kartı gibi verileriniz çalındıysa kartınızı iptal ettirip bankanızdan yeni kart talep etmenizin sizin için faydalı olacağını belirtmek isteriz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir