Uzay Kampına Katılan Tek Türk

ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi’ne Türkiye’den kabul edilen tek öğrenci olan 16 yaşındaki Selin Turhan, pilot olmak ve NASA’da vazife alabilmek istiyor.

16 yaşındaki Selin Turhan bilim ve teknoloji esaslı öncülük eğitimi alabilmek amacıyla ABD Uzay & Roket Merkezi’nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi’ne müracaat yaptı. DHA’nın haberine göre lise üçüncü katagoride okuyan genç öğrenci müracaatının kabulüyle bu sene akademide eğitime katılan tek Türk oldu. 35 ülkeden 325 öğrencinin katıldığı programda aldığı eğitimlerle kariyer hedefini netleştiren Turhan, evvelce pilot olmak sonrasında ise NASA’da vazife alabilmek istiyor.

Tüm dünyadan öğrencilere astronotlar gibi bir eğitim alma ve bilim – teknoloji esaslı öncülük yeteneklerini geliştirme fırsatı yayınlayan burs uygulaması Honeywell Liderlik Akademisi Amerika’nın Huntsville kentinde tespit edilen ABD Uzay & Roket Merkezi’nde gerçekleşti. 16 – 18 yaş arasındaki lise öğrencilerinin başvurabildiği programa katılma hakkı kazanan tek Türk olan Selin Turhan yaşadığı deneyimi, programa müracaat süreci ve istikbal hedeflerini anlattı.

“PROGRAMA BAŞVURMAK İÇİN 2 YIL BEKLEDİM”

Programa katılmak amacıyla 16 yaşına gelmeyi beklediğini ifade eden Turhan, “Seçmek istediğim meslek, matematik ve fenle direkt olarak alakalı bulunduğu amacıyla dikkatimi çekti. 2 senedir müracaatları takip ediyordum. Programa dahil olmak amacıyla 16-18 yaş aralığında olmam gerekiyordu. Bu yüzden 2 sene süresince bekledikten sonra müracaatmı yaptım. Başvuru sürecinden sonra ‘kesin kabul edilirim demiyordum’ ama kendime güveniyordum. Kabul mektubu gelince çok mutlu oldum” dedi.

“EN ÇOK HAVACILIKLA İLGİLİ AKTİVİTE İLGİMİ ÇEKTİ”

Kamp ortamının çok değişik bulunduğunu bildiren Turhan, “Değişik ülkelerden, kültürden gelen pek çok öğrenci bir aradaydık. Birlikte bir şeyleri başarmaya çalıştık. Grup içersinde kendini daha ön plana çıkaranlar ya da daha geride kalanlar oluyordu ama Liderlik Akademisi adı altında orada bulunduğumuz amacıyla her bireyin öne çıkma çabası vardı. Zaten eğitimlerde de herkes kendinden bir şeyler bulabiliyordu. Örneğin füze yapma aktivitesinde fizik dersi daha iyi olanlar evvelce çıktı, simülatörlerde ise daha yürekli ve yürekli olanlar ön plandaydı. Benim dikkatimi ise en çok havacılıkla alakalı aktiviteler çekti. İlerde pilot olmak istediğim amacıyla bu eğitim bana çok şey kattı. Simülatörlere bindik, onları uçurmak, indirmek çok keyifliydi. İki ayrı gruba ayrılıp harp pilotu olarak birbirimizle harptık. Takım liderlerimiz ile beraber bütün bütçeyi beraber ayarladık, alacağımız uçakları, cephaneleri seçtik. Her şey mükemmeldi” diye konuştu.

İlgili Haber  Kanlı Ay Tutulmasında UFO Gözüktü!

“ALMANYA EĞİTİMİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS OLABİLİR”

Programa katılmadan evvelce pilot olmak istediğini fakat bir B planı da düşündüğünü dile getiren Turhan, “Orada yaşadığım deneyimlerden ve o havayı soluduktan sonra kararım netleşti. Önce mühendislik sonrasında pilotluk eğitimi alabilmek istiyorum. Yurtdışı eğitimi çok cazip geliyor. Genellikle Almanya mühendislik eğitimi konusu ile alakalı çok iyi. Orada okuyabilirsem bu benim amacıyla büyük bir talih olacak. Pilotluğun sonrasında ise NASA’da vazife almayı çok isterim” dedi.

ÖĞRENCİLER ESKİ ASTRONOTLARLA BİR ARAYA GELDİ

Teknoloji ve bilim merkezli atölyeler, dersler ve yenilikçi çalışmaların yapıldığı aktivite kapsamında, ekipler yaratarak kendi füze modellerinin tasarımı, inşası ve testini sağlayan katılımcılar; astronot simülasyon eğitimlerine, kodlama programlarına, mekik misyonlarına, ay yürüyüşüne, bilimsel deneylere ve başka eşi benzeri olmayan faaliyetlere katıldı. Gençler ilaveten bilim insanları, mühendisler ve eski astronotlarla bir araya geldi.

Kaynak:

https://blog.teknosos.com.tr/uzay-kampina-katilan-tek-turk.html

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir