Bilgisayar’a Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ne İşe Yarar?

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, yazılımını yükseltmek istiyorsanız veya sorunları varsa bu işlemi tercih etmelisiniz. Kolay ve sabır isteyen işlem için bilgisayarcıya gitmenize gerek yok. Bu işlemi oturduğunuz yerden yapabilirsiniz.

Neye İhtiyacım Var?

Bir USB belleğe ve Windows’a ihtiyacınız var. USB belleğiniz yoksa ve bilgisayarınızda CD/DVD girişleri varsa CD/DVD bellekler de işinizi görmektedir.

1) Her Şeyi İndirelim

Format atmak için ilk adım format CD’si oluşturmaktır. Bunun için internete giriyoruz ve Aşağıda verdiğimiz Microsoft’un sitesinden istediğimiz Windows sürümünü indiriyoruz. Windows ücretli bir sistemdir. Tercihimiz lisanslı yani ücretli sürümünü indirmenizdir ama korsan sürümünü de indirebilirsiniz.

Windows’u İndir: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/

Windows dosyaları indikten sonra tabiki de belleğinize sürükle bırak işlemi ile kopyalayabilirsiniz fakat bu işlem çalışmayacaktır. Format CD’si oluşturmak için Rufus adlı programı da indirmelisiniz. Rufus ücretsizdir. Kendi sitesinden indirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Rufus’u İndir: https://rufus.ie/tr_TR.html

2) Format CD’si Oluşturalım

Format CD’si oluşturmak için Rufus’u açıyoruz. Ardından ISO dosyasını yani Windows’u bilgisayardan buluyoruz ve Rufus’ta bulunan dosya sistemini NTFS olarak değiştiriyoruz. Daha sonra başlat butonuna tıklıyoruz. İşlem bittikten sonra programı kapatıyoruz. Tekrar “Başlat” butonuna tıklamıyoruz. Format CD’si oluşturulurken CD/DVD ve USB belleğinizin içerisindeki tüm dosyalar silinecektir.

3) Format’a Başlama

Bilgisayarımızı kapatıyoruz. Daha sonra açıyoruz. Açma tuşuna tıkladığımız anda klavye üzerindeki F2 tuşuna tıklıyoruz. Karşımıza bir BIOS ekranı gelecek. Bilgisayarlarda gelen ekran genellikle farklı fakat işlevi aynı 🙂

Gelen BIOS ekranımızdaki menüden Boot sayfasına giriyoruz. Ardından #1 #2 #3 gibi seçenekler gelecek. Bunlar #1 Format CD’si #2 Bellek Adı  #3 Windows —  şeklinde düzenlenmelidir. Eğer belleğiniz görünmüyorsa bilgisayarı kapatıp aynı işlemleri tekrar yapın. Hala görünmüyorsa belleğiniz format CD’si olarak görünmüyordur. Tekrar 2. adımdaki işlemleri uygulayın.

4) Format

Bilgisayarı kapatıp tekrar açıyoruz. Daha sonra hiçbir tuşa basmadan bekliyoruz. 3. adımı başarıyla tamamladıysanız bilgisayarınız USB’den başlayacaktır. Gelen ekrandan şimdi yükleye tıklayıp ileri, ileri şeklinde devam ediyoruz.

 

Daha sonra kullanım koşullarını kabul edip ileri tuşuna tıklıyoruz.

Sonrasında Yükseltme ve Özel seçenekleri çıkıyor. Oradan Özel seçeneğini seçiyoruz. Gelen ekrandan kendi HDD veya SSD diskimizi seçiyoruz ve ileri tuşuna tıklıyoruz.

Diğer işlemleri yaptıktan sonra biraz bekliyoruz. Bu kısmı kendi kendine halledecek.

Windows yüklendikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatılacak, hazırlanıyor kısmı gelecek ve Windows ayarları yapılandırılacaktır. Size kalan şeyler e-posta, şifre, klavye seçimidir. Bunlar bir e-posta’ya giriş yapmak kadar kolay olacağından resimli göstermeyi tercih etmedik.

Aşağıdaki sayfa geldiğinde format işlemimizin bittiğini anlıyoruz.

Eğer görüntü bozukluğu varsa…

Windows 10’ların genel sorunu görüntü bozukluğudur. Bu sorun format işleminden sonra ortaya çıkar. Bu sorun driver kaynaklıdır. Yeni bir Driver indirmek için driver’ın kendi web sitesini kullanın ve kurun veya kendinizi Windows’un ellerine bırakın.

İlk önce Masaüstünde sağ tıklayıp Görüntü Ayarlarını seçin. Gelen sayfadan Gelişmiş Görüntü Ayarlarına tıklayın. Oradan da sayfanın altlarında bulunan Görüntü Bağdaştırıcı Özelliklerine tıklayın. Açılan pencereden Özelleştir ve Sürücüyü Güncelleştir butonuna tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra görüntü bozukluğu düzelecektir.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir