Uluslararası Uzay İstasyonu bağlantı hızını arttırdı

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) haberleşme hızını iki katına çıkarttı. ISS’den yeryüzüne veri gönderebilme oranı iki katına çıkartıldı. Bu sayede istasyon ve araştırmacılar arasındaki bilimsel verilerin aktarılması daha hızlı gerçekleştiriyor. İletişim ağlarını yükselten NASA, görevlerini gerçekleştirmek için ISS’deki internet hızını 600 Mbps’ye çıkardığını açıkladı. Bu hız sayesinde astronotların vücut değerleri de anlık olarak takip edilebilecek. Ayrıca deneylerden elde edilen sonuçlar artık NASA’ya daha hızlı gönderilecek, daha hızlı bağlantı, yüksek çözünürlüklü görüntüler veya videolar iletilebilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu araştırma performansı artacak

Uçuş Merkezi’nin yaptığı açıklamada “ISS için veri hızı yeteneğindeki bu artış, bugün ve gelecekte NASA keşif misyonları için yüksek kalitede operasyonel hizmetler sağlama teminatımızın altını çiziyor.” sözlerine yer verdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu

ISS, Uzay Ağı’nı yeryüzündeki antenler sayesinde oluşturur. Radyo sinyalleri ile yeryüzündeki antenlere veri göndererek ülke çapındaki tüm NASA sistemlerine ulaştırıyor. Bu sistemler gelen radyo frekansını dönüştürerek verileri elde eder.ISS’ye bir veri yollanacağı zaman bütün bu işlem tersi yönde işleme alınır.

Uzay İstasyonu bağlantı yükseltme projesi lideri Penny Roberts, “Bazı ortaklıklar sayesinde internet hızımızı arttırmış bulunuyoruz. Bu gibi ortaklıklar bir ajans olarak devam eden başarımız içi çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Kaynak:https://shiftdelete.net/uluslararasi-uzay-istasyonu-baglanti-hizini-arttirdi Yazar: Alpatürk Şahin
İlgili Haber  Çin'in dev teleskobu artık faaliyette

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir