Uber fiyatlarına zam!

Uber fiyatlarına zam yapma planı ile gündemde. Şirket, dün yaptığı açıklama ile ilk olarak New York ve sonrasında diğer şehireyalet ve bazı ülkelerde fiyat artışına gideceğini bildirdi!

Önce Amerika sonra Dünya genelinde Uber fiyatlarına zam gelebilir!

New York Şehri Taksi ve Limuzin Komisyonu (TLC) geçtiğimiz günlerde, UberLyft ve Juno gibi şirketler için sürücülerin masraflar ile saatte 27.86 dolar, masrafsız ise saatte 17.22 dolar kazanç sınırı getirme teklifi sundu.

Komisyon, bu oranın diğer sektörlerdeki asgari ücret ile aynı olduğunu iddia ediyor. TLC’nin önerisine göre sürücülerden bordro vergileri de alınması gerekiyor. Bu teklifin, saat sınırı ve ek bir vergi ödemesi olmasına rağmen sürücü maaşlarını yılda 9.600 dolar artıracağını da iddia ediyor.

Uber fiyatlarına zam yapma planı ile gündemde! - SDN-2Ek olarak, kısa mesafe giden tüm yolculardan 2.75 dolar ek ücret alınacak fakat bu ücretler şirkete değil Metropolitan Ulaşım Otoritesine ödenmiş olacak.

Juno ve Lyft, TLC’ye yeni asgari ücret kuralları için ayrı ayrı dava açtı. Yeni kuralların Uber’le rekabet etmelerini zorlaştıracağını savundu. Aslında bu şirketler asgari ücret yasasını reddetmiyor, asgari ücret hesaplamalarında rekabetin göz önüne alınmadığını iddia ediyor.

Aynı şekilde Uber de, yeni sürücü ücretlerini hesaplamak için kullanılan yöntemin, sürücülerin yolcu olmadan dolaştıkları süreyi göz ardı ettiğini iddia ediyor. Fakat bu durum için şirket, kendi çözümünü getirdi. Yeni teklif kabuledilirse, Uber fiyatlarına büyük bir zam yapacak.

New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi Hakimi Andrea Masley, Juno, Lyft ve Uber’e Çarşamba günü, olayla ilgili bir karar vereceğini fakat bu süreçte ekstra ödemelere devam edileceğini bildirdi. Bu durumda, Uber’in zam planının hizmet verdiği tüm bölgeleri ve ülkeleri de etkilemesi bekleniyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/uber-fiyatlari-artiyor Yazar: Mustafa Büyükçağlayan

[vicomi_feelbacks]

İlgili Haber  Spotify fiyatlara zam yapmaya hazırlanıyor

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir