Toyota, sürücüsüz araç teknolojisini geliştiriyor

24 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak olan Tokyo 2020 olimpiyatlarına hazırlanan Toyota, yüksek teknolojisini tüm dünya ile paylaşmak istiyor. Sürücüsüz araç teknolojisi adına başrol oynayan yapay zekayı farklı bir yöntem ile kullanmayı arzuluyan otomobil üreticisi, kendi maskot robotu Miraitowa’yı kullanacak.

Toyota sürücüsüz araç teknolojisi için bir füzyon hedefliyor

Tokyo 2020 etkinliğini desteklemek isteyen Toyota, oyunlarda kullanılmak üzere geliştirdiği saha destek robotunun prototipini ortaya sundu. Minyatür bir servis otobüsü şeklinde tasarlanan robot, yeni nesil bir araç olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

İdeal bir büyüklükte olan araç, saatte maksimum 20 kilometre hızla gidebiliyor. Ayrıca, kendisinin üç kamerası ve bir lidar sensörü var. Miraitowa’nın üzerindeki kameralar, onun kendi çevresini görmesini sağlayacak.

sürücüsüz araç teknolojisi

Aracın üzerinde bir adet LED sinyali bulunuyor. Bu sinyal, akıllı robotun olimpiyat etkinliklerini doğru bir şekilde takip edip etmediğini gösterecek. Kendisi; çekiç atma, cirit atma ve disk atma gibi yarışmalarda yer alacak ve atletlere yardımcı olacak.

Firmanın proje planlarında söz sahibi olan Takeshi Kuwabara gazetecilere verdiği demeçte, Toyota’nın bu konu hakkındaki amacını açıkladı ve şunları söyledi: “İnsanlar, sahada bulunan ağır ekipmanların kaldırılması mevzusu için daha uygundur ancak bunları daha hızlı bir şekilde ilgili depolara taşımak, robotların daha iyi yaptığı bir iştir. Amacımız, hem insanların hem de robotların güçlü yanlarından yararlanmak.

otomatik sürüş teknolojisi

Tokyo 2020’nin ana sponsorlarından biri olan Toyota, sanal gerçeklik özelliği taşıyan insansı robotlar ile mobil telebulunma robotlarını kullanmayı da düşünüyor. Bunlar, oyunlara katılamayan izleyicilerin olayları deneyimlemelerinive sporcularla uzaktan tanışmalarını sağlayacak. Toyota’nın olimpiyatlarda bulunmasının en önemli nedeni, yeni araç teknolojilerini sergilemek.

Kaynak: https://shiftdelete.net/toyota-surucusuz-arac-teknolojisi-gelistiriyor Yazar: Ege ERKEK
İlgili Haber  Peugeot’dan yeni plug-in hibrit motorlar

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir