TikTok için çocuk mahremiyeti soruşturması!

Büyük bir kitle tarafından eleştirilmesine ve hatta ülkemizde kamu kurumlarında görevli kişilerin soruşturma geçirmesine bile neden olan TikTok’un popülerliği her geçen gün artarken, güvenlik tarafındaki soru işaretleri büyüyor.

Şubat ayında çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesiyle ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından TikTok’a 5.7 milyon dolar para cezası kesilmişti. Bu çocuk mahremiyeti ihlali için ülke tarihinde verilen en büyük ceza oldu.

TikTok çocuk mahremiyeti soruşturması ile karşı karşıya!

Bu kez ise İngiltere harekete geçti. TikTok’un reşit olmayan kullanıcılarıngüvenliğini sağlayamadığı endişesi ve kişisel verilerin nasıl tutulduğunun net olarak açıklanmadığı gerekçesiyle bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Bilgi Komisyon Ofisi’nden Elizabeth Denham meclis komitesine, soruşturma sürecinin Şubat ayında ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun TikTok’a çocukların gizliliği yasasını çiğnediği için ceza vermesinden sonra başladığını belirtti.

Hindistan TikTok uygulaması yeniden erişime açıldı! - ShiftDelete.Net (1)

Denham, Guardian ile yaptığı röportajda komisyonun TikTok’un özel verileri nasıl topladığını ve yetişkin kullanıcıların çocuklarla iletişim kurmasına izin verebilecek açık mesajlaşma sistemiyle ilgili endişeleri incelediğini söyledi.

“Çocuklar için tamamen açık olan mesajlaşma sistemine ve şeffaflık araçlarına bakıyoruz, çocuklar tarafından çevrimiçi olarak toplanan ve paylaşılan video türlerine bakıyoruz. Şu an TikTok hakkında aktif bir soruşturmamız var.”

Kaynak: https://shiftdelete.net/tiktok-cocuk-mahremiyeti-sorusturmasi Yazar: Mehmet Ali Ertunç

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir