The Simpsons için Disney Plus’a şikayet yağdı

Disney Plus geçen salı günü yayın hayatına başladı ve şimdiden çok büyük bir başarı yakalamış gibi görünüyor. Servise İlk 24 saat içinde 10 milyondan fazla abone kayıt oldu. Tabi bu hizmetin 7 günlük ücretsiz bir deneme versiyonunun olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Kullanıcılar Disney Plus’tan oldukça memnun ama The Simpsons ile ilgili bir şikayetleri var.

The Simpsons için ekran oranı tekrar ayarlanacak

Uygulamayı kullananların büyük çoğunluğu klasik animasyon ve aksiyon filmlerini tercih ediyor. Ayrıca tercih edilenler arasında Disney ChannelPixarMarvelStar Wars ve National Geographic‘in içerikleri yer alıyor.

Bu yılın başlarında, Disney21. Century Fox‘un 71.3 milyar dolarlık kazancını kapattı. Bu işlemle Disney, The Simpsons çizgi dizisinin 30 sezonluk haklarını satın aldı. Ayrıca Michael Jackson bölümü de Disney Plus’ta mevcut değil. Ancak bir sorun daha var ve birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor.

The Simpsons - 1

4:3 ekran oranına sahip olan görüntü

Normalde The Simpsons‘ın eski sezonları 4:3 Ekran oranlarıyla yayınlanıyordu.

The Simpsons - 2

16:9 ekran oranına sahip olan görüntü

Disney Plus bu oranı, 16:9 ekran oranlarına dönüştürdü ve doğal olarak da üstlerden kırpılmış gibi bir görüntü ortaya çıktı. Bu da birçok sahnede geçen esprilerin anlaşılmamasına neden oldu.

Disney’in bunu yapmasındaki amacı günümüzde kullanılan ekranların neredeyse tamamının 16:9 ekran oranlarına sahip olması. Ayrıca 30 sezonun tamamında istikrarlı bir görüntü sunmak için böyle bir adım attıklarını açıkladı.

Gelecek yıl Disney Plus, 19 sezonun tamamını 4:3 ekran oranı olarak sunmayı planlıyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/the-simpsons-icin-disney-plus-sikayet-yagdi yazar: Alpatürk Şahin

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir