Tesla Model 3 ne kadar güvenli? İşte cevabı

 Tesla Model 3 ne kadar güvenli? İşte cevabı

Otonom sürüş yetenekleri ve elektrikli araçlar söz konusu olduğunda sektörde lider olan Tesla araçlarının güvenli olduğunu sıkça dile getiriyor. Ancak, şirket bu güvenliği ilk defa özel bir kurum aracılığıyla doğrulamış oldu.

Audi’nin seri üretim sürecindeki ilk tam elektrikli otomobili E-Tron’a, üst düzey güvenlik ödülü veren IIHS’nin (Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü) yeni konuğu Tesla Model 3 oldu. Model 3 tüm testleri başarıyla geçmeyi başardı.

Tesla Model 3 güvenlik testinden ödülle ayrıldı

Bu sayede E-Tron’un ardından tüm testleri “iyi” skoru ile tamamlayan ikinci otomobil Model 3 oldu. Aracın otomatik acil fren sisteminin 20 km ve 40 km testlerini başarıyla geçtiğini belirten IIHS, üst üste çarpışma testinde sürücünün sol alt bacağında orta derecede yaralanma riski olduğunu söyledi.

Bu sayede Tesla Model 3, IIHS’nin en zor testlerinden birisi olan üst üste binen çarpışmaları geçmeyi başardı. Tesla internet sitesinde yayınladığı blog yazısında, cam tavanı ve aracın koltuklarından gurur duyduğunu belirtti. Zira, koltukların aracın testlerden yüksek puan almasına büyük katkı sağladığı belirtiliyor.

Tesla bu konuda “En önemli şey müşterilerimizin güvenliğidir, bu nedenle aktif güvenlik özelliklerimiz ve pasif güvenlik ekipmanımız tüm araçlarımızda standart hale geliyor” ifadelerini kullanıdı. Güvenlik testi hakkında daha fazla detaya, fotoğrafa ve videoya IIHS’nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://shiftdelete.net/tesla-model-3-guvenlik-testinden-odulle-ayrildi Yazar:Mehmet Ali Ertunç

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın