Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 1.517 0

Pahalı Telefon Vertu Neyin Nesi?

Tahmini okuma süresi: 4 dakika

Vertu’yu duydunuz mu? Birçoğunuz duymamışsınızdır. Vertu’dan kısaca bahsedelim.

Vertu 1998’de Finlandiya cep telefonu üreticisi Nokia tarafından kurulmuş, lüks el yapımı cep telefonlarının bir üreticisi ve perakendecisi idi. Hampshire, İngilterede kuruldu ve bir İngiliz şirketi idi. Ekim 2012’de Nokia, Vertu’yu belirsiz bir miktarda özel sermaye grubu EQT VI’ya sattı, ancak 10 % pay tuttu.  2013 yılının sonuna gelindiğinde, şirketin yaklaşık 350.000 müşterisi vardı ve telefonlar, şirketin 500 perakende satış mağazasında satıldı. 2015 yılında EQT’nin Vertu’daki payını Hong Kong merkezli holding şirketi Godin Holdings’e sattığı bildirildi. 2017’de şirketi kurtarma planları başarısız olduktan sonra çöktü ve Temmuz 2017 başında durduruldu.

Bir isim olarak, mektub şekline dayanan bir tasarım geliştirme zaten olduğundan, kelimeyi “V” harfi ile kullanmak gerekiyordu. Sonuç olarak, Voce ve Vertu adları arasında bir seçim yapıldı. Sonunda isim Vertu oldu. Vertu (Fransız vertu – “erdem, onur”). XVIII ve XIX. yüzyıllarda insanların ceplerinde giydikleri küçük mücevherlerle (sigara kutuları, snuffboxes) ilişkilendirildi.

Tarihi

 • 1997 – Frank Nuovo (Frank Nuovo), yeni bir markanın telefonlarını geliştirmeye başladı. Ekip ayrıca, Nokia’nın çalışan mühendisi Hutch Hutchinson (daha sonra Vertu’nun baş mühendisi olacak olan Hutch Hutchinson) ve şirketin başkanı Nigel Lichfield (İngiliz Nigel Litchfield) de yer aldı.
 • 1999-2000 – teknolojik konuların çoğuna çözüm ve tedarikçiler bulundu. 2000 ortasına kadar, gelecekteki telefonun logosu tamamlanmış, bir ofis ve üretim alanları mevcut idi.
 • 2001 – prototipin bireysel parçaları test edildi: bir ses sistemi geliştirildi, konuşmacılar seçildi ve orijinal melodi “Sandpiper” kaydedildi. Mart ayında ilk prototip toplandı. Şirket, Ekim ayında telefonlarının davaları hakkında bir test yapma hakkına sahipti, tarihde ilk kez, test odasından elektronik cihaz üreticisine bir sinyal gönderildi.
 • 2002 – Ocak ayında, 900 misafirin katıldığı Musée National d’Art Moderne (Paris Modern Sanat Müzesi) binasında bir sunum yapıldı. Sunum sırasında Vertu’nun tam olarak çalışan prototipleri yoktu. Ağustos ayında, Signature telefonlarının satışları başladı. 2002’de şirketin iki mağazası ve yaklaşık 20 satış noktası vardır. Aralık ayında, Ascent prototip cihazı üzerinde çalışmaya başlayan bir ekip kuruldu.
 • 2004 – Vertu’dan ikinci cihaz olan Ascent sunumu oldu. Telefon yüksek teknoloji malzemeleri, deri eklemesi, 4500 € maliyete sahip idi. Aynı yıl, çizgi, kırmızı, mavi ve sarı renklerde yeni renklerle genişletildi, spor otomobillerin popüler renklerine benzer şekilde, “Formula-1” parçaları üzerine gravür yapıldı.
 • Financial Times, 2012 yılının ilkbaharında, Nokia’nın şirket varlıklarının% 90’ının özel sermaye şirketi Permira’ya satışı konusunda pazarlık yaptığını belirtdi. Daha sonra Vertu’nun İsveçli yatırım şirketi EQT Partners AB’ye satıldığı bildirildi. Nokia, işlem tutarını açıklamadı; ancak en son bilgilere göre, bu rakam 200 milyon avro oldu. Anlaşma 2012 yazında gerçekleşti.
 • Şubat 2013’te şirket ilk akıllı telefonunu Android platformunda tanıttı: Vertu Ti modeli.
 • Ekim 2013’te şirket akıllı telefon Vertu Constellation’ı tanıttı.
 • Temmuz 2014’te, Signature Touch sınıfının dört çekirdekli bir akıllı telefon modeli tanıtıldı.
 • Ekim 2014’te şirket, daha uygun fiyatlı bir akıllı telefon olan Vertu Aster’i tanıttı.
 • Kasım 2014’te Vertu, Bentley şirketi ile işbirliğinin başlangıcını ilan etti. Plan, Bentley için Vertu ortak bir projede 5 telefonu serbest bırakdı.
 • Temmuz 2017’de Vertu’nun İngiltere’deki imalat tesislerinin kapatılması ve 200 uzman için çalışma kaybı ilan edildi.
 • 2017 baharında üretim başlatmayı umut ederek Vertu’yu satın alan Türk işadamı Murat Hakan Uzan, şirketin teknolojik gelişimi için haklara sahip oldu.

Kolleksiyon

Vertu Ocak 2002’de piyasaya sürüldü ve ilk koleksiyon bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya çıktı. Amiral gemisi modeli “Signature” 2003 yılında piyasaya sürülmüştür. Anahtar pedi yaklaşık yakut yakut rulmanları içermektedir. Diğer modeller arasında Ascent (2004), Constellation Classic (2006), Constellation Ayxta (2009) gibi örnekler yer alıyor. Yükseltici telefonlar, alüminyumdan veya titanyumdan, vulkanize kauçuk ve deri ile hafif ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Klasikler basit ve küçük el cihazlarıdır. Ayxtas, çok sayıda varyant ve renkte gelen flip telefonlardır. Vertu, 2006 yılında Timothy Jacob Jensen’in tasarladığı Aerius Bluetooh Kulaklık Setini üretti ve piyasaya sundu.

Constellation Quest, Vertu’nun ilk akıllı telefonu olup, safir şeklinde anahtarlardan oluşan tam bir QWERTY klavye ile donatılmıştır. Ekim 2010’da açıklanan Nokia E72 modeline benzer şekilde tasarlanmış ve Symbian S60 işletim sistemini çalıştırıyor. £ 5,000 (paslanmaz çelik ve deri) ile 17.300 £ (sarı altın) arasında fiyatlandırıldı. Bunu Constellation – şirketin ilk dokunmatik ekran modeli Ekim 2011’de izledi. Şubat 2013’te Vertu Ti, Nokia’nın satışından sonra ilk Vertu ahizesiydi ve Symbian yerine Android işletim sistemini kullanıyor. Bu, Haziran 2014’te Signature Touch tarafından takip edildi. Signature Touch’ın fiyatı baz model için 10.300 $ / € 7.900’dan Saf Jet Red Gold için $ 50.000 / € 44.000’e kadar değişiyordu.

Siz olsanız Vertu’yu alır mıydınız? Parasını hak ediyor mu? Sonuçta tuşlu telefon.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vertu

{Arda Çınar KAYA}

Hayatım yazılım üzerine. Oyun oynamayı pek sevmem. Bu yüzden bilgisayar oyunlarıyla ilgili haber yazmayı da sevmem. Güncel teknolojiye de ilgim var. Hobilerim TV ve Netflix izlemek. VidTekno'da editörlük yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OOPS!

Reklam Engelleyicisi Tespit Edildi!

2015 yılından bu güne sizler için içerik üretmekteyiz ve üretmeye devam edeceğiz. Şu anda tek kazanç kaynağımız olan reklamlarımızı engellediğiniz için bu uyarıyı alıyorsunuz. İçeriğimizi okumak için Reklam Engelleyicisi eklentinizi sitemiz için devre dışı bırakın. Mutlu günler dileriz.

Reklam engelleyicisini nasıl kapatacağımı bilmiyorum!

Close
OOPS!

Reklam Engelleyicisi Tespit Edildi!

2015 yılından bu güne sizler için içerik üretmekteyiz ve üretmeye devam edeceğiz. Şu anda tek kazanç kaynağımız olan reklamlarımızı engellediğiniz için bu uyarıyı alıyorsunuz. İçeriğimizi okumak için Reklam Engelleyicisi eklentinizi sitemiz için devre dışı bırakın. Mutlu günler dileriz.

Reklam engelleyicisini nasıl kapatacağımı bilmiyorum!

Close