Kapat
Teknoloji 78 0

Siber Saldırı Şoku!!! | Birçok şirket siber saldırı altında!

Geçtiğimiz saatlerde bir siber saldırı daha gerçekleşti. Çoğu yabancı şirket siber saldırı altında. Bunlardan en çok etkilenen ülkeler ise Ukrayna,Rusya ve ABD olarak karşımıza çıkıyor.

Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft’in, ve birçok havaalanı siber saldırı altında. Twitter üzerinden yaptıkları açıklamaya göre sunucuları siber saldırı altında.

Ukrayna Borispol Uluslararası Havalimanı’nın yaptığı açıklamaya göre uçaklar rötar yapacak.

Ukrayna Merkez Bankası’nın da işlerinde teknik sıkıntılar var.

Ukrayna Ve Avrupa’da büyük bir deniz yolu şirketi siber saldırıdan en çok etkilenenlerden oldu.

Saldırıdan ABD ve Avrupa’nın küçük şirketleri de etkilendi!

Küçük şirketlerin ele geçirilen bilgisayarlarının geri kullanılması için 300 dolar talep ediliyor.

Büyük şirketler de etkilendi:

Hollanda merkezli kargo şirketi  TNT , Fransa tren taşımacılığı şirketi SNCF, Danimarka taşımacılık şirketi Moller Maersk , Büyük Britanya reklam ajansı WPP, İspanyol yiyecek şirketi  Mondelez, ABD’den ilaç şirketi Merck ve Hukuk Firması  DLA siber saldırıdan en çok etkilenenler arasında!

ÇERNOMOBİL ETKİLENDİ!

1986 yılında nükleer  bir felaket yaşanan Ukrayna’nın Çernobil nükleer santrali de siber saldırıdan etkilenen en önemli şirketlerden oldu. WannaCry ağlamak istiyorum dedi.

{Arda Çınar KAYA}

Hayatım yazılım üzerine. Oyun oynamayı pek sevmem. Bu yüzden bilgisayar oyunlarıyla ilgili haber yazmayı da sevmem. Güncel teknolojiye de ilgim var. Hobilerim TV ve Netflix izlemek. VidTekno'da editörlük yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir