Çocuklar İçin Ücretsiz Kodlama Eğitimi

Çocuklar için kodlamanın temelini gösteren online siteleri sizin için derledik. Sitelerin yaş kısıtlamasını kendimize göre yapacağız, herhangi bir kısıtlama yok.

  • Code.org

Code.org ‘dan istediğiniz bir oyunu seçiyorsunuz. Örneğin Minecraft. İlk seviyeden son seviyeye kadar oyunu temel kodlama mantığını öğrenerek kodluyorsunuz. Sitenin bir yaş kısıtlaması yok ama bizim görüşümüzce 6-11 yaş için yeterli bir sitedir.

  • Skratch

code.org sayfasına benzeyen Skratch’de 2D olarak oyununuzu çizip kodluyorsunuz. İsterseniz siteden çizgi film oluşturabiliyorsunuz. Sitede oyun paylaşabiliyor veya paylaşılan oyunları oynayabiliyorsunuz. GTA ve Minecraft benzeri oyunlara denk geldim. Yaş kısıtlaması 11-12.5 yaş için. 

  • CodeCombat

Kodlamanın temelini öğrendikten sonra buradan gerçek kodlamanın temelini öğrenebilirsiniz. Sizin için daha zor olacak. Diğer siteleri de iyi bilmelisiniz. Yaş kısıtlaması 12-13.5 yaş içindir.

  • Kodu Game LAB

Kodu Game Lab.’da kendi dünyanızı 3D olarak tasarlayıp temel şekilde kodluyorsunuz. Yaş kısıtlaması 10-12 yaş içindir.

  • Alice 3

Alice 3 Java kodu mantığını öğreten bir programdır. Buradan bir plan seçiyorsunuz. Nesneleri veya canlıları seçtiğiniz dünya planına (Örneğin: Mars, Dünya, Oda vb.) ekleyin. Daha sonra kod ekranından kodlarınızı ekleyin. Gözünüzde büyütmeyin. Çok zor değil. 12-15 yaş içindir.

Bu sitelerin hepsinde usta olduktan sonra kendinizi yabancı kaynaklardan geliştirmeye devam edin.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir