Sosyal medya devlerinden Twitter bugün sabah saatlerinde hacklendi. İçerisinde Bitcoin borsalarının hesapları, Bill Gates ve Elon Musk’ın da olduğu hesaplar üzerinden paylaşımlar yapıldı. Yapılan paylaşımların içeriğinde Bitcoin adresi ve “Gönderdiğiniz Bitcoin miktarının iki katı Bitcoin’i size geri göndereceğim.” yazıyordu. Paylaşımlar ünlü isim ve şirketlerin doğrulanmış hesapları üzerinden yapıldığından herhangi bir mani görülmedi ve milyonlarca Bitcoin hackerların hesabına aktarıldı.

Kolay para umuduyla Bitcoin gönderen kullanıcılara geri ödeme yapılmadığında Twitter hesaplarının hacklendiği anlaşıldı ve ilgili paylaşım yaklaşık bir saat süreyle hacklenen Twitter hesaplarının en üstünde yer aldı.

Uzmanlar Bitcoin’in hacklerlar tarafından tercih edilmesinin temel sebebinin takip edilememesi olduğunu belirtti. Twitter, çalınan büyük isimlerin hesaplarını sahiplerine geri iade etti.

Twitter’dan şifrenizi değiştirin çağrısı!

Twitter, hack durumunu takip ederken şifre sıfırlama, tweet atma gibi işlemleri sınırlandırdığını duyurmuştu. Ardından sınırlandırılan işlemler kaldırıldı. Twitter, bu hacklenmenin sosyal mühendislik saldırısı olduğunu belirtti. Saldırıdan etkilenen hesapların işlevleri ayrıca kısıtlandırıldı.

Durumu çözdükten sonra kullanıcılara Twitter Support ekibi tarafından şifrenizi değiştirin çağrısı yapıldı. Teknoloji güvenlik uzmanları şifrenizi değiştirmenizin yanı sıra iki faktörlü güvenlik sistemini de aktif etmenizi öneriyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir