VidTekno-Logo-1.png

Sosyal medya servislerinin Türkiye’de merkezi olması zorunlu olacak!

Sosyal medya servislerinin Türkiye’de merkezi olması zorunlu olacak!

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımları denetlemek amacıyla 5809-5651 numaralı kanunların bazı maddelerinde değişiklik yapılacak. Yapılacak değişikliğin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) sosyal medyayı denetlemesi kolaylaşacak.

Polis ile denetim yapılabilecek

Sosyal medya servislerinin Türkiye’de 30 gün içerisinde ofis açması zorunlu hale getirildi. 30 gün içerisinde Türkiye ofisini açmayan sosyal medya servislerinin bant genişlikleri yarı yarıya azaltılacak. Eğer sosyal medya servisleri hiç Türkiye ofisi açmazsa ilgili servise Türkiye üzerinden erişim engeli koyulabilecek.

Türk kullanıcılarının tüm bilgilerinin Türkiye’de saklanması da zorunlu kanun maddeleri arasında yer aldı. Denetimlere takılan sakıncalı içeriklerin silinmesi de ayrıca zorunlu olacak. Eğer sosyal medya servisi ilgili içeriği silmezse içeriğe erişim engeli ve servise ceza yaptırımı uygulanacak. Kullanıcılar kendi kişisel verilerinin sosyal medya servisi üzerinden kalıcı olarak silinmesi talep ettiğinde eğer sosyal medya servisi verileri silmezse para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Yeni yasa ile birlikte Netflix, YouTube, Telegram, WhatsApp, Instagram gibi popüler sosyal medya servislerine erişim engeli gerek görülmesi halinde getirilebilecek. Erişim engeli ise kamu yararına uygun olmaması gerekçe gösterilerek uygulanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sosyal medya servislerinin Türkiye ofisine denetim yapmayı uygun görürse polis ve jandarma eşliğinde denetim sağlayabilecek.

guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör

Bağlantılar

Kategoriler
Hesabım
Uygulamayı indirin
Bizi takip edin