Sony Alpha 9 II satışa çıkıyor

 Sony Alpha 9 II satışa çıkıyor

Sony, fotoğraf makinesi yelpazesini yeni modeliyle genişletiyor. Sony Alpha 9 II isimli modelini ülkemizde piyasaya sunmaya hazırlanan şirket, bu modeliyle spor fotoğrafçılığı ve foto muhabirliği alanında çalışan kullanıcılara hitap ediyor. Sony Alpha 9 II özellikleri ile neler sunuyor? İşte cevabı.

Sony Alpha 9 II özellikleri

Alpha 9’un mirasını devam ettiren model, Otomatik Netleme ve Otomatik Pozlama takipli, saniyede 60 AF/AE hesaplaması ile, saniyede 20 kareye varan hızlarda karartmasız kesintisiz çekimin de aralarında bulunduğu performansa sahip.

Sony Alpha 9 II özellikleri arasında dikkat çeken noktalardan biri de bağlanabilirlik ve dosya gönderimi tarafında karşımıza çıkıyor. Ayrıca makine, mekanik deklanşör ile saniyede 10 kareye kadar kesintisiz çekim yapabiliyor.

Yeni makinede yüksek hızlı, istikrarlı veri aktarım operasyonları için gigabit iletişime imkan veren bir dahili 1000BASE-T Ethernet terminali bulunuyor. Aynı zamanda yüksek veri güvenliği için SSL ve TLS şifreleme üzerinden dosya aktarımı da destekleniyor. Makinenin Remote Camera Tool masaüstü uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayı kullanırken, deklanşör gecikme süresinin azaltılması ve canlı önizleme ekran süresinin düşürülmesiyle PC ile uzaktan kumandalı (bağlantı) çekim performansı iyileştiriliyor.

Alpha 9’da sağlanan 2.4 GHz’e, hızlı 5 GHz bant eklendi. Ayrıca Alpha 9 II’de IEEE 802.11a/b/g/n/ac standartlarının tümü destekleniyor.

Sesli not fonksiyonuna sahip olan Alpha 9 II bu sayede fotoğraflara sözlü bilgi eklenmesini sağlıyor. Sesli veriler özellikle haber ajanslarındaki iş akışını iyileştirecek diyebiliriz. Alternatif olarak, sahadaki fotoğrafçılar, ‘Aktarım & Etiketleme eklentisi’ ‘Imaging Edge’ uygulamasını kullanarak fotoğraflar ile birlikte sesli etiketleri de mobil cihazlarına aktarabiliyor ve sesli notların otomatik olarak metne dönüştürülüp IPTC metaverisi şeklinde JPEG fotoğraflara eklenmesine imkan veriyor.

Yeni model, 361’e kadar JPEG fotoğraf veya 239’a kadar sıkıştırılmış RAW fotoğrafı, karartmasız olarak saniyede 20 kareyi kesintisiz ve tamamen sessiz olarak çekebiliyor. Bu sayede fotoğrafçı, objeyi ve aksiyonu fotoğraf çekimi sırasında EVF’de herhangi bir kesinti olmaksızın takip edebiliyor. Mekanik deklanşörün tercih edildiği veya gerekli olduğu zamanlarda ise Alpha 9 II, saniyede 10 kare ile Alpha 9’un yaklaşık iki katı hıza ulaşıyor.

Yeni Alpha 9 II’deki gelişmiş netleme sistemi, görüntü alanının yaklaşık yüzde 93’ünü kapsayan, 693 netleme alanı aşama algılamalı AF noktasının yanı sıra 425 kontrast AF noktasından oluşuyor. Bu sistem sayesinde hem hızlı fotoğraf çekiliyor hem de hızlı hareket eden objeler doğru ir şekilde yakalanıyor.

Makinede bulunan en son görüntü işleme algoritması, orta ila yüksek hassasiyet aralığında gürültüyü azaltırken, sübjektif çözünürlük ve görüntü kalitesini de iyileştiriyor.

USB 3.2 Gen 1 veri aktarımını destekleyen Type-C bağlantı noktasına sahip mdel hem UHS-I hem de UHS-II SD kartlar ile uyumlu.

Yeni makine ile ilgili açıklama yapan Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur şunları söyledi:

“Süper telefoto 600mm ve 400mm G Master serisi lensleri de içinde barındıran, 55 uyumlu lensten oluşan son derece çok yönlü E-mount sistemimizin tamamladığı bu yeni fotoğraf makinesi, gerek arazide gerekse sahadaki profesyonellere eşsiz bir araç sunuyor.”

Yeni modelin Amerika Birleşik Devletleri’nde 4.499 dolarlık fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.

Kaynak:https://shiftdelete.net/sony-alpha-9-ii-satisa-cikiyor Yazar:Hazal Orta

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın