VidTekno-Logo-1.png

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olacak?

Sigarayı bıraktıktan sonra neler olacak?

Sigaranın insan vücuduna verdiği zararlardan bıraktıktan sonra neler olacağına kadar birçok şeye bu makalemizde değineceğiz. Eğer sigara içiyorsanız belki bu kötü alışkanlığınızı bırakmak için makalemiz size ilham kaynağı olabilir.

Neden bırakmalı?

Sağlıklı olmak için sigarayı bırakmalısınız. Eğer sağlığınızı önemsemiyorsanız da çevrenizi önemseyin. Sağlıktan önce hiçbir şey gelmez. Parasal olarak baktığımızda da günde en az 20 sigara içiyorsanız ki bu bir paket eder, haftada 140 sigara içiyorsunuz demektir. Bunu da bir aya vurduğumuzda ayda 600 sigara eder. Bu da yaklaşık 450-500 TL cebinizden çıkması demek oluyor. Bir de gelin bunu yıla vuralım. Yılda 6000 TL’ye denk geliyor. Bu hesaplamada en ucuz sigara markasını örnek aldık. Yani siz orta seviye veya pahalı bir sigara içiyorsanız çıkacak fiyatı siz düşünün. Sağlığınızı hiçe sayıp boşu boşuna verdiğiniz bu 6000 TL’yi biriktirebilirsiniz, kendinize giyecek alabilirsiniz veya ailenizi sevindirebilirsiniz.  Biriktirme işine geri dönelim. Tam tamına 20 senedir sigara bağımlısı olduğunuzu var sayalım. Bu yıllık cebinizden çıkan 6000 TL’yi bir kenarda biriktirseydiniz 120.000 TL sahibi olabilirdiniz. Bu parayla en güzelinden bir araba alabilirdiniz.

Sigaranın içerisinde neler var?

Bir önceki başlık sigarayı bırakmanıza yardımcı olmadıysa bir de bu başlığımıza göz atabilirsiniz. Tabii öyle bakarak olmuyor. Bırakmak için biraz çaba sarf etmeniz lazım.

Sigaranın içerisinde çakmak gazı, pil, mangal çırası, strik asit, nikotin, böcek ilacı, amonyak, tuvalet temizleyici, sirke, metan gazı, arsenik zehir, ekzoz gazı, roket yakıtı bulunuyor. Yani tek seferde hepsini içmiş oluyorsunuz.

Bıraktıktan sonra…

Sigarayı bıraktıktan sonra strese gireceksiniz fakat sağlığınıza kavuşmak için ilk adımı atmış olacaksınız. Bıraktıktan sonraki 20 dakika içerisinde kan basıncınız normale dönecek ve 2 saat sonra çok ağır bir şekilde nikotin isteği hissedeceksiniz. Bu nikotin isteği uykuda zorluk, gerginlik, hüzün gibi şeylere yol açacak. Buna dayanmalı ve sigara içmemekte kararlı olmalısınız. Bunu bir sınav gibi düşünebilirsiniz. Bıraktıktan 8 saat sonra kanınızdaki oksijen normale dönmüş olacak ve bu şekilde dolaşım sisteminiz daha sağlıklı çalışacaktır.

24 saat sonra ise fazla şekilde öksürmeye başlayacaksınız. Bu şekilde vücudunuz akciğerlerinizi temizler. 48 saat sonra nikotin tamamen vücudunuzdan çıkmış olup sinir uçlarınız düzelmeye başlar. Bu aşamadan sonra tat alma duyunuz daha iyi çalışacaktır. Eğer 20+ yıldır sigara içiyorsanız tat alma duyunuz ve sinir uçlarınız kalıcı bir hasarla karşı karşıyadır. 72 saat sonra mideniz bulanacak, ani baş ağrılarınız, kramplarınız olacak ve stres, depresyon gibi hisler yaşayacaksınız. Yine yılmadan bu sınavı da atlatmanız gerekiyor. 3-9 ay aralığında sigaradan kaynaklı öksürme ve nefes darlığı tamamen sizi terk etmiş olacaktır. 1 yıl sonra kalp hastalığına yakalanma riskiniz %50 oranında azalmış olacaktır. 15 yıl sonra kalp krizi durumu neredeyse tamamen azalmış olacaktır. Sigaraya başlayarak vücudunuza geri dönülmesi mümkün olmayan hasarlar vermiş olsanız bire bırakmak için hala geç değil. Sigarayı hemen bugün bırakın ve daha bitmemiş sigara paketinizi yırtıp atın.

guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Namık
Namık
2 yıl önce

Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

Bağlantılar

Kategoriler
Hesabım
Uygulamayı indirin
Bizi takip edin