Siber savaşa hazırlık: Rusya interneti kesecek

 Siber savaşa hazırlık: Rusya interneti kesecek

Rusya, bir siber savaş durumunda kendini savunmaya alabilmek için çalışmalar yapıyor. Bu bağlamda tahminlere göre, yarın Rusya internet bağlantısı kesilecek. Böylece ülke savunması test edilecek.

Rusya internet kesintisi yapacak

Rusya siber savaş durumunda savunmasının nasıl olacağını test etmek için interneti kesmeye hazırlanıyor. Yapılan testle birlikte Rusya‘da internet diğer ulusların ağlarından izole edilecek. Rus Hükümeti bu hamlenin, Rus sistemlerinin potansiyel bir siber saldırıya karşı koruma amaçlı olduğunu açıkladı. Ancak farklı görüşler de var. Bir görüşe göre, testler ile Rus vatandaşlar dünyadan izole edilmeye çalışılıyor. Hükümet bu testler ile birlikte Rusya sınırları içindeki çevrim içi bilgi akışında sıkı bir kontrol sahibi olabilir.

Konuyla ilgili bir rapor yayınlayan D-Russia, hükümetin, Rusya Federasyonu içindeki internet ve kamu iletişim ağlarının istikrarlı, güvenli ve bütünsel bir şekilde çalışmasını sağlamak için yapılacak testleri onayladı. Testler federal ve bölgesel seviyelerde yapılacak.

Amerikan Dış Politika Konseyi‘ndeki uzman Samuel Bendett de bu durumu değerlendiren isimlerden biri oldu. Bendett, Rusya’nın bu test ile BT sistemlerinde Batı’ya olan bağımlılığını azaltabileceğini söyledi.

Hükümet bu testler sonucunda sistemleri etkileyen bir dış etken görürse, yeni bir aksiyon alabilir.

Testin saat olarak ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği şimdilik belirsiz.

Kaynak:https://shiftdelete.net/siber-saldirilara-karsi-rusya-internet-kesecek Yazar:Hazal Orta

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın