Prompter Nedir?

Prompter Nedir? Nasıl çalışır? Takılmadan nasıl konuşulur? soruları konunun meraklıları doğrulusunda araştırılıyor. Kelime manası olarak ‘Elektronik Suflör” manasına gelen prompter yayın sırasında haberi kusursuz okumayı ve hata oranını azaltmayı hedefler. İşte promter’a dair ayrıntılar.

Prompter haber sunucusu ya da konuşmacısının ekran karşısında teklememesini ve kesintisiz konuşmasını gerçekleştiren elektronik bir cihazdır. İşte Prompter Nedir? Nasıl çalışır? Takılmadan nasıl konuşulur? sorularının yanıtı…

PROMPTER NEDİR?

Prompter yabancı kökenli bir sözcük olup Türkçe karşılığı ” elektronik Suflör” olarak bilinmektedir. Yayın sırasında konuşmacı yada haber spikerinin görebileceği şekilde kamera karşısında haber akışını sağlamak ,kusursuz haber okumayı sağlamakta, sorunları kapatmakta , unutulanları gidermekte olup yinede birtakım aksaklıklar yaşanarak komedi haller meydana çıka bilmektedir. Ulusal yayın yapan bir çok kanal bu tekniği kullanmakla birlikte , Prompter tekniğini kullanmayan kanallarda mevcuttur. Prompter kullanan konuşmacı ya da haber sunucusu bu tekniğe baş vurduğunda izleyiciye bakarak jest ve mimiklerini ayarlayarak konuşmalı aksi taktirde izleyici sıksık promptere bakarak konuştuğunuzu belli ederseniz sizi dinlemez, kanalı izlemez. Bunun amacıyla spiker prompter kullanmayı iyi bilmelidir.

PROMPTER NASIL ÇALIŞIR

Prompter elektronik bir slayt makenası olup yapılacak konuşma metnini konuşmacı ya da spikere konuşma akışını basitleştirmek amacıyla seyirciye kapalı konuşmacıya açık olarak duran konuşmacının ya da arkada proğramı yöneten bireylerin elinde tespit edilen kumanda ile konuşma akışı sağlanmaktadır. Prompter yazılı metinleri aktardığı amacıyla eskiden denetim edilmeli yanlışlıklar düzeltilmeli aksi taktirde konuşma ya da haber sırasında komedi hale düşülmektedir.

TEKLEMEDEN NASIL KONUŞULUR?

Özel zamanlarda gecelerde ve seçim mitinglerinde liderlerin uzun süreler süresince takılmadan, konudan sapmadan, kesintisiz biçimde nasıl konuştuğu hep merak edilmiştir. Zira televizyonları açtığımızda parti liderlerinin sanki ezbere konuşuyormuş gibi hiç takılmadan konudan mevzuya geçmesi “ne zeki adam ama” tepkilerini de yanında getiriyor. Bu hal liderlerin çok zeki olmasıyla alakalı değil. Yıllar evvelce opera, tiyatro sahnelerindeki sorunları en aza indirmek amacıyla tasarlanan suflör sistemi teknolojinin de gelişmesiyle birlikte konumunu prompter isminde bir cihaza bırakmıştır. Önce sufle den bahsedelim. Opera ve tiyatro oyunlarının başlangıç ve bitişlerini ne kadar sürenin kaldığını ve bundan sonra hangi oyuna geçilmesi gerekliliğini opera ve tiyatro sanatçılarına oyuncuların göremeyeceği bir yönden sıksık olarak el kol işaretleri ile ifade eden birileri vardı. Bu işleme sufle deniyordu, el kol işaretleri ile bulgular verene de suflör.

Toplu konuşmalarında gerçekte bir tür bir sahnesi olduğunu düşünen bilim insanları. Toplu konuşma ve açılışlarda konuşmayı yapan bireyin takılmadan ve kesintisiz bir biçimde konuşabilmesi amacıyla çalışmalar yaptı ve nihayetinde prompter denilen cihazı geliştirdi.

PROMPTER’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Prompter cihazı kamera , gölgelik ,sufle monitörü , ışın yayıcı cam , çekim görüntüleri ve sufle metninden ibarettir. Yani karşısında prompter olan bir konuşmacı aynı ekrandan kendisinin sahnede nasıl göründüğünü ve okuma metnini kolaylıkla görebilir. Genelde sahnenin sağ ve sol ve ortasına birer adet konulur. Konuşmacı sahnenin sağına geçtiğinde sağdaki prompteri, sola geçtiğinde ise soldaki prompteri kullanır.

Kaynak:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir