Play Store’dan 700 Bin Uygulama Kaldırıldı!

Bir uygulama indirirken iki kez düşünüyoruz. Ya uygulama virüslü ise? Android cihazlarda uygulama indirmek için en güvenilir kaynağın Play Store olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Hackerlar sizin bilgilerinizi çalmak için birçok yönteme başvuruyor. Bu yöntemlerden en basiti de size uygulama indirtip bilgilerinizi çalmaktır. Google Play Store’da uygulama yayınlamanın yaklaşık 150TL gibi makbul bir ücreti var. Telefon hackerları size cezbettirici bir uygulama sunuyor. Daha sonra uygulamayı hemen indiriyorsunuz. Artık yasal olarak virüsleri kabul ettiniz.

Mobil Uygulamadan Virüs Kapmamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Uygulamanın İstedikleri:

Google Play Store siz uygulamayı indirme tuşuna bastıktan sonra Bu uygulama sizin bu bilgilerinize erişmek istiyor yazısı çıkıyor. Mobil kullanıcıların %95’i bu yazıyı okumadan kabul ediyor. Kabul ettiğiniz için artık yasal olarak virüsleri kabul ettiniz. Hackerlar bu bilgiler sayesinde konumuza, kredi kartı bilgilerinize, kameranıza veya sosyal medya gibi kişisel bilgilerinize ulaşabilirler.

2. Yorumlar:

Yorumlar tabiki de sahte olabilir fakat indirme sayısı 500 bin gibi bir uygulamanın yorumlarının 500 bini yalan söylemez. Bir uygulama indirmeden önce yorumları okumanızı öneririz.

Peki iOS Telefon Kullananlara Virüs Bulaşır Mı?

Bulaşabilir fakat Android işletim sistemine göre daha az virüs bulaşır. Daha önce internette bir yazı okumuştum. Yazıda “Bir mobil uygulama geliştirdim. Google Play Store yarım saat içerisinde yayınladı, App Store ise bize çocuklara arabada makyaj yapmanın iyi bir şey olduğunu teşvik ettiğinizden dolayı uygulamayı yayınlamadı.” yazıyordu. Bu yüzden App Store uygulamayı test ediyor.

Google Play Store’un yaptığı açıklamaya göre 2017 senesinde bir sürü uygulama taklitçisi olduğundan dolayı gerçek uygulamaları kötü şekilde etkileyebileceğinden dolayı kaldırılan aplikasyonların 250 bini bu konuda. Diğer kaldırılan uygulamalarda da uygunsuz içerik kategorisinde. Yani “şiddet, nefret, pornografi gibi bulunduran uygulamalar da Play Store’dan kaldırıldı. Marketten kaldırılan diğer uygulamalar ise virüsler yani kötü amaçlı yazılım kategorisinde… Sırada suçsuz aplikasyon kategorisi var. Bunlarda uygulamasında hiçbir kötülük bulundurmayan, yanlışlıkla silinen uygulamalar.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir