female shopaholic with laptop shopping online in messy living room

Özellikle de pandemi döneminde evden çıkmadığımız zamanlarda e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaparken güvenliği sağlamak önemlidir. Kart bilgilerinizin ve kişisel verileriniz çalınması olasılığını en aza indirmek için sizlerle 5 altın kuralı paylaşacağız.

E-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken önem vermeniz gereken bu beş altın kurala uyarak olası dolandırıcılıkları önleyebilirsiniz.

bank blur business buy

1 – Güvenlik sertifikasına dikkat edin!

E-ticaret sitesinin güvenlik sertifikasını görüntülemek için adres çubuğuna göz atabilirsiniz. Görünen kilit simgesi açık veya kırmızı ise sitenin güvenlik sertifikası bulunmamakta, yeşil veya kilitli bir simge bulunuyorsa güvenlik sertifikası bulunmaktadır. E-ticaret sitesinden güvenle alışveriş yapmak için site adresinin başında “https://” ve güvenlik sertifikası olduğuna dikkat etmelisiniz.

Güvenlik sertifikası olmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapılması önerilmez.

2 – Alan adını yeniden kontrol edin

Arama motorlarının sonuçlarında ilk çıkan site her zaman güvenli olmayabilir. Arama motorlarına sahte siteler reklam verdiğinde orijinal sitenin de üstündeki sonuçlarda öne çıkabilmektedir. Bu nedenle girmek istediğiniz site “example.com” ise “exomple.com” veya “example.online olmadığına dikkat edin. En küçük harf değişikliği bile sizin sahte bir siteye girmenize neden olabilmektedir. Dolandırıcılar bilgilerinizi çalabilmek için girmek istediğiniz siteyi birebir kopyalabilmektedir.

person holding white android smartphone

3 – Sitenin şikayetlerini okuyun!

Bu adıma kadar her şey normal ise alışveriş yapacağınız internet sitesinin internetteki yorumlarını ve şikayetlerini okuyun. İnternet siteleri çok kolay şekilde ürünlerinin altına sahte yorumlar ekleyebilirler. Bu nedenle gerçek şikayet ve yorum sitelerini ziyaret etmelisiniz. Arama motorunda “şikayet” şeklinde arama yaparsanız en çok kullanılan şikayet siteleri karşınıza çıkacaktır. Eğer sitenin şikayet profili bulunmuyorsa alışveriş yapmadan önce siteyi araştırmanızı öneririz.

E-ticaret sitesinin yorumlarını okuyup alışveriş yapmak için karar verebilirsiniz.

person shopping online

4 – Sanal kart kullanın!

Bankanızın veya ön ödemeli kart şirketinin mobil uygulaması üzerinden sanal kart oluşturabilir ve içerisine bakiye ekleyebilirsiniz. Sanal kart kullandığınızda kart bilgileriniz çalınması halinde yalnızca eklediğiniz bakiye çekilebilir ve kartı işlem sonunda hemen iptal edebilirsiniz.

Çoğu bankanın aylık sanal kart oluşturma limiti olduğundan kart oluşturma işlemlerini bu limiti öğrenerek yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

marketing office working business

5 – Ürün diğer sitelere göre çok ucuzsa yeniden kontrol edin!

Son zamanlarda Instagram gibi sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan satışların çoğunda istenilen ürünün gelmemesi, görseldeki üründen çok farklı bir gelmesi, kargonun boş gelmesi veya ürünün hiç gelmemesi sorunlarıyla karşılaşıldığını haberlerden görebilirsiniz.

Satın alacağınız yerin yorumlarına o sayfadan değil, gerçek yorum sitelerinden göz atmalısınız. Sosyal medya üzerinde yorum satın alınabiliyor ve kötü yorum yazanların yorumları sayfadan silinebiliyor. Bu işlem ise sadece 1 dakika sürüyor.

Bu nedenle karşınızda muhatap olmayan yerlerden alışveriş yapmayın. Aynı ürünü piyasa değerinin çok daha altında bulduğunuzda o yeri iki kez kontrol edin. Instagram üzerinden alışveriş yapmanız gerekiyorsa ise IBAN gibi yollarla para göndermeyin ve kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın. Kapıda ödeme seçeneği ile sipariş verip kargonuzu teslim almadan önce kapıda kontrol edin.

Bir Yorum

  1. Büyük bir firmanın sitesinde Comodo SSL yazıyordu. Ama gerçeği Let’s Encrypt 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir