Kapat
Mobil 143 0

Apple’ın Müthiş Tarihi

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Apple Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından kuruldu.  Steve Jobs 1978 yılında Apple Lisa projesi üzerine çalışmaya başladı fakat bâzı anlaşmazlıklar nedeniyle 1982’de Jef Raskin’in düşük bütçeli bilgisayar projesi olan Macintosh’ı üstlendi. Mecintosh ile ilgili bir haber yapmıştık. Haberin adı da Geçmişten Günümüze Bilgisayar Teknolojisi dir. Geçmişten Günümüze Bilgisayar Teknolojisi yazısına tıklarsanız habere ulaşabilirsiniz. Bunun üzerine Lisa ve Macintosh ekipleri arasında hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halka satılan ilk bilgisayar Lisa oldu. Fakat yüksek fiyat etiketi ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.  1984 yılında Apple Macintosh’ı piyasaya çıktı ve yüksek bütçeli ünlü “1984” televizyon reklamı ile tanıtımı yapıldı.

Daha sonra Steve Jobs Apple’dan istifa etti. Bunun ardından Microsoft ortaya çıktı. Microsoft ise Office programlarını çıkararak Apple’ı geçmişti.           Apple büyük bir düşüş yaşadı. Bu düşüş 1981-1985 yıllarındaydı.

15 Ağustos 1998’de Apple, Macintosh 128K’i anımsatan yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. Onun dışında iPod tanıtlıdı. iPod ile birlikte ITUNES STORE çıktı. iPod bir müzik çalardı. Akıllı telefon devri başlayınca ITUNES’ı iPhone’un içine yükleyerek büyük devrim yapıldı.

Apple 2005–2007 yıllarında INTEL’e geçeceğini duyurdu. İlk Intel olan Mac Core Duo kullandı. 

2007–2011 yılarında  iPhone, iPod Touch ve iPad büyük başarı gördü. 9 Ocak 2007 yılında Macworld Expo Steve Jobs iPhone ve Apple TV’nin tanıtımını yaptı. 

Steve Jobs’ın Ölümü 

Steve Jobs 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı. Ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Tüm Apple çalışanları çok üzülmüştü.

Apple LOGOSUNUN ANLAMI

İlk logo Newton’un elma ağacının altında oturmasını imgeleyerek Ron Wayne tarafından tasarlanmıştır. İlerleyen süreçte Rob Janoff tarafından düzenlenip yeni logo üzerinden bir parça alınmış ve gökkuşağı renkleriyle kaplanmış elma olarak sergilenmiştir. Rob Janoff hazırlamış olduğu logoyu tek renge kavuşturarak Jobs’a sundu. Logo kirazla karıştırılmaması için ısırık imgesi kullanılmaya devam edildi. Logo halen son haliyle kullanılmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Apple

{Arda Çınar KAYA}

Hayatım yazılım üzerine. Oyun oynamayı pek sevmem. Bu yüzden bilgisayar oyunlarıyla ilgili haber yazmayı da sevmem. Güncel teknolojiye de ilgim var. Hobilerim TV ve Netflix izlemek. VidTekno'da editörlük yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir