Microsoft Windows Phone 8.1’in fişini çekecek

 Microsoft Windows Phone 8.1’in fişini çekecek

Windows Phone işletim sistemi ile ilgili talihsizlikler yaşayan ve desteğini kesmek zorunda kalan Microsoft, şimdi de uygulama mağazasının ve Windows Phone 8.1 işletim sisteminin fişini tamamen çekmeye hazırlanıyor.

Microsoft, Windows Phone 8.1 işletim sistemi devrini kapattı

Markalar başarısız olan projelerini rafa kaldırdığında birçok kullanıcı mağduriyet yaşıyor. Özellikle Google ve Microsoft bu konuda kullanıcılar tarafından en çok eleştiri alan iki şirket. İlk olarak Nokia World 2011 etkinliğinde tanıtılan Lumia serisi telefonlar kullanıcıların ilgisini çekmişti.

Nokia ve Microsoft işbirliği ile piyasaya sürülen telefon ve işletim sistemi için uygulama geliştiricilere verilen sözler tutulmadığından dolayı popüler uygulamaların Windows Phone versiyonları kullanıcılar için sorun haline geldi. Bir süre sonra Lumia cihazlar için Nokia’nın üretim haklarını satın alan Microsoft kendi adına üretime devam etti. Ancak Instagram gibi bazı popüler uygulamaların desteklenmemesi, oyun üreticilerinin Windows Phone için uygulama geliştirmemesi gibi sebeplerden dolayı proje rafa kaldırıldı.

Şirket Temmus 2017 tarihinde Windows Phone 8.1 çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Bu açıklama cihazların herhangi bir güncelleme almayacağı anlamına geliyordu. Bugün itibarı ile tekrar duyuru yapan firma Aralık 2019 tarihinde hem uygulama mağazasının hem de işletim sisteminin fişini çekeceklerini açıkladı.

Microsoft Windows Phone 8.1 işletim sisteminin fişini çekiyor

16 Aralık 2019 tarihi itibarı ile uygulama mağazasından hiçbir işlem yapılamayacak. Windows Phone 8.1 kullanıcıları herhangi bir sebepten dolayı cihazlarını sıfırladıklarında telefonlarında bulunan eski uygulamaları da yükleyemeyecekler. Ayrıca Microsoft hizmetlerinin de durdurulacağını belirten yetkililer aktif olarak kullanılan cihazlarda birçok fonksiyonun çalışmayacağının altını çizdi.

Windows Phone 10 uygulama mağazası çalışmaya devam edecek

Bazı Lumia modelleri Windows Phone 10 güncellemesi aldı. Şirket Windows Phone10 işletim sistemi için de desteğini durdurdu ancak uygulama mağazası şimdilik çalışır durumda kalacak. Toplamda 17 Lumia modelinin WP 10 güncellemesi alabildiği biliniyor. 16 Aralık tarihinden önce bilgisayarınız üzerinden cihazını güncelleyebilirsiniz. Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635(1GB olan model), Lumia 636, Lumia 638, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 730, Lumia 735, Lumia 830, Lumia 929, Lumia Icon, Lumia 930, Lumia 1520 modelleri güncelleme alabilen cihazlar.

Kaynak:https://shiftdelete.net/microsoft-windows-phone-8-1-fisini-cekecek Yazar:Yiğit Ali Demir

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın