*Bu yazı yatırım tavsiyesi vermemektedir.

Bitcoin’in ortaya çıkmasının ardından altı binin üzerinde kripto para çeşidi piyasaya sürüldü. Sanal olarak alınıp satılan kripto paraların nereden, nasıl alınacağını merak eden kişiler için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Rehberimizi detaylı şekilde okuyarak kolayca kripto para alabilirsiniz.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto paraları kripto paralar için oluşturulmuş borsa servislerinden temin edebilirsiniz. Biz bu noktada servis önerisi yapamayacağımızdan komisyon oranları, kullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurarak kendinize en uygun olan kripto para borsa uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kripto para borsasında hesap nasıl açılır?

Kripto para borsa uygulamasında hesap oluşturmak bir sosyal medya mecrasında hesap oluşturmak kadar kolaydır. Seçtiğiniz kripto para borsasının mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden saniyeler içerisinde hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz kripto para borsasını kullanan bir yakınınız var ise onun referansı ile kaydınızı gerçekleştirerek hem kendiniz hem de yakınınız için komisyon oranlarını düşürebilirsiniz.

Kayıt işleminin ardından hesabınızı doğrulamanız gerekiyor. Hesabınızı doğrulamak için kripto para borsanızın “Profil Doğrula” sayfasına tıklayın. Doğrulama aşamalarını eksiksiz ve doğru bilgiler ile gönderin. Genellikle 2 seviyeli olan doğrulama aşamasının ilk seviyesinde vatandaşlık kimlik bilgilerinizi, ikinci seviyenizde vatandaşlık kimlik ön ve arka yüzünü sisteme yüklemeniz gerekiyor. Buna ek olarak çoğu kripto para borsa uygulaması tarafından gerçek kimliğinizi doğrulamak amacıyla günün tarihinin yazılı olduğu kağıt ile çekilen öz çekiminizi göndermeniz istenebiliyor.

Kripto para borsasına para nasıl yüklenir?

Bir önceki adımda paylaşılan kimlik bilgilerinin doğrulanma süresi bir güne kadar uzayabilir. Kimlik bilgilerinizin doğrulandığı hakkında e-posta aldıktan sonra coin alabilmek için cüzdanınıza para yani bakiye yatırmanız gerekiyor. Bazı borsalarda direkt olarak banka transferi ile bakiye yatırılabilirken bazı borsalarda kredi kartınız ve ön ödemeli cüzdan uygulaması ile bakiye yatırabiliyorsunuz. Kripto para borsa uygulamalarının arasındaki en farklı sistem bu aşama oluyor. Diğer aşamalar genellikle aynı olarak ilerliyor. Örneğin sizin kripto para borsanızda Türk Lirası‘nı banka transferi ile yatırabiliyorsanız EFT yolu ile cüzdanınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Bu noktada kredi kartı, ön ödemeli hesap, banka havalesi fark etmeksizin bu para yatırma yollarının üzerindeki isim ile sisteme kaydolduğunuz ismin aynı olması gerekmektedir. Aksi halde cüzdanınıza bakiye yatırma işlemi genellikle başarısız sonuçlanır.

Not: Yatırma sayfasında kripto para ile yatırma seçeneği bulunuyor ve sizin başka bir kripto para borsasında bakiyeniz var ise kripto seçeneğini seçerek de hesabınıza kripto paralarınızı transfer edebilirsiniz.

Kripto para nasıl alınır?

Cüzdanınıza TRY olarak yatırdığınız bakiye geçtikten sonra (Farklı para birimlerinde de yatırabilirsiniz.) “Piyasalar” sekmesinden TRY başlığı altındaki coinleri alabilirsiniz. Almak istediğiniz kripto paranın isminin üzerine tıkladığınızda diğer kullanıcılar tarafından verilen emirler, coinin değişimleri ve yüzdeler sekmesini görebilir, grafik üzerinden coini kendinize göre yorumlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz kripto parayı satın almak için “Borsa” kısmını sayfada bulmanız gerekiyor. Borsa kısmını bulduktan sonra satın alma kısmı ile işleme devam edebilirsiniz. Eğer anında almak istiyorsanız (taker) işlemi yapmalısınız. Eğer vaktiniz var ise ve borsaya daha az komisyon ödemek istiyorsanız (maker) emri girebilirsiniz. Maker emri girmek için Limit seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Maker emri girdikten sonra girdiğiniz miktar tabloya gönderiliyor ve açık emirler kısmında görünüyor. Coininiz girdiğiniz miktara ulaştığında açık emriniz geçmiş emirler sayfasına aktarılıyor ve cüzdanınıza coininiz tanımlanıyor.

Siz kripto parayı anında almak istiyorsanız ve en iyi ihtimalle birkaç dakika beklemek istemiyorsanız “Piyasa” seçeneğini seçerek coine ödemek istediğiniz TRY miktarını “Toplam” kısmına yazabilirsiniz. Yazdığınız TRY miktarı ile seçtiğiniz coinden ne kadar alınıyorsa sitem o kadar coini hesabınıza tanımlayacaktır. Aldığınız coin hakkındaki gelişmelere Cüzdan sayfanızdan ulaşabilirsiniz.

a. Limit kısmından almak istiyorum, nereye hangi tutarı yazacağım?

Coini Limit kısmı üzerinden almak istiyorsanız yeşil ile boyanan tablo üzerinden kripto para fiyatını referans alabilirsiniz. Paranızın yüzde kaçını kullanarak coin almak istiyorsanız o miktarı seçerek (Örneğin: 25% , 50% , 75% , 100%) coini almak için açık emir oluşturabilirsiniz.

b. Piyasa kısmından almak istiyorum, nereye hangi tutarı yazacağım?

Piyasa kısmından anında coin almak için paranızın yüzde kaçı ile kripto parayı almak istediğinizi seçerek anında coini cüzdanınıza tanımlayabilirsiniz.

TRY yatırdım ancak almak istediğim kripto para USDT ile alınıyor, ne yapmalıyım?

Cüzdanınıza TRY yatırdıysanız ancak almak istediğiniz coin USDT veya BUSD ile alınıyorsa yatırdığınız Türk Lirasını USDT veya BUSD’a çevirme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem kolay olup kripto para alır gibi yapılmaktadır.

Öncelikle “Piyasalar” sayfasından TRY ile alınabilen kripto paralar sekmesine tıklayın. Ardından paranızı USDT’ye çevirmek için USDT / TRY , BUSD’a çevirmek için BUSD / TRY isimli coinin üzerine tıklayın. Örneğin Limit kısmını kullanmak için Fiyat kısmına yazılacak rakamı yeşil renk ile belirtilen tablonun üzerini referans alarak yazabilirsiniz. Tutar kısmına paranız ile kaç USDT veya BUSD alacağınızı girebilirsiniz. Toplam kısmında da zaten bu işlemleri yaptıktan sonra kaç TRY ödeyeceğiniz otomatik olarak belirtiliyor.

Piyasa kısmından almak istiyorsanız kaç TRY ile USDT veya BUSD alacağınızı yazarak anında paranızı çevirebilirsiniz.

Paranızı çevirdikten sonra rehber içerisindeki “Kripto Para Nasıl Alınır?” başlığını okuyarak USDT veya BUSD ile kripto paranızı alabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir