Son zamanlarda kripto paralar için vergi ve yaptırım yapılacağı haberleri çok tartışılırken artık borçlu kişilerden para temini olarak borsadaki paraları bloke edilebiliyor ve haciz konulabiliyor.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para takas işlemlerinde kullanılan tamamı şifrelenmiş, herhangi bir banka ile bağlantısı olmayan dijital bir varlık yani sanal para birimidir.

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında oluşturulan Bitcoin, ilk kripto paradır. Bitcoin’den sonra oluşturulan tüm kripto paralar altcoin olarak adlandırılır.

Kripto paralar sanal paradır ve tamamı şifrelenmiş dijital cüzdanlarda saklanır. Artık günümüzde bazı değerlerin karşılığında kripto paralar ile ödeme yapılabilmektedir. Bunun örneklerini ise mahallemizdeki dönercilerin ve bakkalların camlarına yapıştırılan “Kripto Para ile Ödeme” yazıları ile görebiliyoruz.

Türkiye’de bir yatırımcının kripto para hesabına haciz geldi!

Türkiye’de ilk defa görülen kripto para haciz durumunu bir avukat sosyal medya üzerinden paylaştı. İstanbul 14. İcra Dairesi‘nin kararına uyularak hesabı kapatılan yatırımcının kripto para hesabını yeniden açtırabilmesi için İcra Dairesi üzerinden icranın kaldırıldığı hakkında bir yazının borsa uygulamasına gönderilmesi gerektiği eklendi.

Avukatın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada artık borçlu olan kişilerin borsalardaki hesaplarına da haciz getirildiği bildirildi.

Borçlu kişi borcunu ödemediği sürece kripto para hesaplarındaki blokenin kalkmayacağını ancak borcunu ödediği takdirde uygulanan haczin kalkacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir