*Bu yazı yatırım tavsiyesi vermemektedir.

Kripto para cüzdanları arasında transfer işlemi gerçekleştirmek işlemine başka bir kişiye kripto para göndermek veya farklı borsadaki hesabınıza direkt kripto para transferi yapmak istediğinizde ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirirken birkaç önemli noktaya dikkat ederek kolaylıkla kripto para transferi yapabilirsiniz.

İşleme başlamadan önce bazı kripto para borsalarının çekme ve yatırma işlemleri için iki faktörlü doğrulama sistemini aktif hale getirmenizi isteyebileceğini not ediniz. Her borsanın kuralları farklı olabileceğinden kripto para borsasının sayfasındaki uyarıları ve sözleşmelerini dikkate alınız.

Yatırma işlemi nasıl yapılır?

Kripto para yatırma işlemlerinizi daha önce TRY ile nasıl yapacağınızı anlatmıştık. Şimdi de farklı bir borsadaki hesabınızdan mevcut borsanıza nasıl kripto para yatıracağınızı veya bir kişinin size nasıl kripto para göndereceğini anlatacağız.

Öncelikle “Cüzdan” sayfanızdan “Yatırma” seçeneğini seçin. Ardından “Kripto” sekmesine tıklayın. Her coinin farklı bir adresi olduğundan hesabınıza gelmesini istediğiniz coin çeşidini açılır sekmeden seçin. Bu işlemleri yaptıktan sonra ağ çeşidinizi seçin. Örneğin BTC transferi yapacaksanız ağ çeşidi olarak BTC, USDT transferi yapacaksanız da TRC20 seçebilirsiniz. Bu kısım ağ onayını belirlediğinden kendinize en uygun ağ çeşidini seçebilirsiniz.

Bu aşamalar başarıyla tamamlandıktan sonra yapacağınız tek işlem kendinize ait kripto para adresinizi coin gönderecek kişiye göndermek. Diğer borsadaki “Çekme” sekmesine bu kripto para adresini girerek işlem tamamlandığında mevcut borsanıza kripto para transferi yapılmış olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken noktalar zaten genellikle borsa uygulamasında yer alır. Örneğin BTC ile işlem yapacak ve ağ çeşidi olarak BTC seçeneğine tıkladıysanız kripto para adresinize yalnızca seçtiğiniz seçeneklerdeki kripto para gönderimi yapılmalıdır. Farklı bir coin göndermek kripto paranızın kaybolmasıyla sonuçlanabilmektedir.

E-posta onayı veya sms onayı istenmesi halinde lütfen e-posta ve sms servislerinizi kontrol edin. Bu araçlar ile onay vermemeniz durumda yatırma işlemi başarısız olabilir.

Çekme işlemi nasıl yapılır?

Kripto para çekme yani gönderme için bir önceki adımda da yaptığımız gibi “Kripto” sekmesine tıklıyoruz. Ardından açılan sayfadaki coin sekmesinden göndermek istediğimiz coin türünü seçiyoruz.

Gönderim yapacağımız hesabın kripto para adresinin elimizde olduğunu düşünürsek alıcının adresi kısmına karşı hesabın kripto para adresini yazıyoruz. Ağ seç kısmından ise gönderim yapmak istediğimiz adresin ağ tipini seçiyoruz. Ağ tipini bilmiyorsanız kripto para adresinin sahibine ağ tipini sorabilirsiniz.

Tutar kısmına kripto paradan ne kadar göndereceğinizi yazabilirsiniz. İşlem ücretlerini ve kripto para borsasının kurallarını/uyarılarını okuyarak işleme devam edebilirsiniz.

Diğer dikkat etmeniz nokta ise kripto para çekme limitleridir. Kripto para çekme limitinizi kontrol ederek çekme limitini aşmamaya dikkat ediniz.

Kripto para adresi BTC için ise BTC dışındaki coin gönderimlerini BTC adresine yapmayınız.

Gönder” butonuna tıkladıktan sonra genellikle e-posta ve sms onayı gereklidir. Onay vermek için posta ve sms kutunuzu kontrol edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Benim çekmek istediğim coinin yanında askıya alındı yazıyor. Nasıl düzeltebilirim?

    1. Bu sorun sizden değil, borsa uygulamasından kaynaklanıyor olabilir. Borsa uygulaması ile
      görüşürseniz tarafınıza detaylı bilgiyi aktaracaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir