*Bu yazı yatırım tavsiyesi vermemektedir.

Kripto para borsasında coin alırken daha avantajlı satın alma yapmak ve olası bir düşüşü göz önünde bulundurarak daha az zarar etmenizi sağlayan emirlerin nasıl verileceği hakkındaki rehberimizi okuyarak kendi emrinizi kripto para borsasında verebilirsiniz.

Limit Emri nedir, nasıl kullanılır?

Kripto para alırken ve satarken coinin fiyatını siz belirleyebilirsiniz. Bunu limit emri sayesinde yapabilirsiniz. Limit emrini “Sat” bölümünde kullanacak olursanız kripto paranızın kaç paraya ulaşınca satmak istediğinizi sistemdeki robotlara belirterek yani açık emir oluşturarak kripto paranızı belirlediğiniz miktara ulaşınca satabilirsiniz.

Paranızın yüzde kaçı ile kripto para alabileceğiniz veya kripto paranızın yüzde kaçını satabileceğinizi hesap yapmadan kolaylıkla seçebileceğiniz alan çoğu kripto para borsasında bulunuyor.

Limit emri ile işlem yaparken tabloda çıkan değerleri yani diğer kullanıcıların verdiği emirleri de referans alarak işlem yapabilirsiniz.

Limit emri ile işlem yaptığınızda girdiğiniz emir “Açık Emirler” sayfasına gönderilir. Emriniz gerçekleştirildiğinde ise “Emir Geçmişi” sayfasından daha önce verdiğiniz emirleri ve detayları görüntüleyebilirsiniz.

Piyasa emri nedir, nasıl kullanılır?

Piyasa emri ile yapacağınız alımlarda yalnızca kaç TRY/USDT/BUSD ile satın alım yapacağınızı veya kaç coin satacağınızı yazarak piyasadaki anlık ücret ile alım satım yapabilirsiniz. Kısacası kafanızı hiç yormadan kripto para alım satımı yapabilirsiniz. 😊 Bu şekilde alım satım yaparak beklemeden anında kripto paranızı alıp satabilirsiniz. Piyasa emrini kullanırken limit emrinin aksine yüksek komisyon ücretlerinin kripto para borsa uygulaması tarafından uygulanabileceğini not ediniz.

Stop-Limit nedir, nasıl kullanılır?

Stop-Limit emri ile kripto parayı almadan önce zarar edebileceğinizi bildiğiniz için olası bir düşüşte edeceğiniz zararı en aza indirmenizi sağlayan emir çeşididir. Aynı zamanda kripto para fiyatı yükselirken o fırsatı kaçırmamanız için de “Al” kısmından stop-limit emri verebilirsiniz.

Örneğin 10.000 TRY ile satın aldığınız bir kripto parayı 9.700 TRY’ye düştüğünde satmak yani 3000 TRY zarar ile satış işlemi yapmak istiyorsanız stop-limit emrini kullanabilirsiniz. Olası bir durumda kripto para 8.000 TRY düşecekken 3.000 TRY düştüğünde satıp zararınızı en aza indirmek isteyebilmeniz için stop-limit emri bulunmaktadır.

OCO emri nedir, nasıl kullanılır?

Genellikle stop-limit başlığı altında bulunan OCO emrinin mantısı stop-limit ile aynı olsa da küçük farklılıklar söz konusudur. “Al” kısmından emir vererek kripto para fiyatı yükseldiğinde veya düştüğünde alma işlemi yapabilirsiniz. OCO emri ile hem limit, hem de stop-limit emri vererek alım yapabilirsiniz. Aynı yöntemle “Sat” kısmından emir vererek kripto param şu kadar düşünce sat ve şu kadar yükselince sat şeklinde iki emir türünden de emir verebilirsiniz.

4 Yorum

  1. Limit emri ile bitcoini düşünce al yapmaya çalışıyorum ancak bakiye yetersiz hatası alıyorum, emir veremiyorum.

    1. Merhaba,
      Alım emri verebilmek için cüzdanınızda alacağınız para birimlerinden olmalıdır. Örneğin BTC/TRY ile alım emri vermek istiyorsanız sistemde alım kısmında görünen toplam tutar miktarı kadar TRY bulunmalıdır. Cüzdanınızı kontrol edebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir