Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsası, kullanıcıların borsaya yatırdıkları Türk Lirası varlıklarını nasıl elde ettiklerini belgelendirmelerini istedi. Sosyal medya üzerinde yayılan görseller için borsadan kısa süre içinde yanıt geldi. Borsanın destek sayfası kullanıcılarına bu işlemin bir güvenlik süreci olduğunu belirtti.

Genellikle şüpheli olarak görülen ve yüksek miktarda TRY yatırma işlemlerinden sonra istenilen bu belgeler ile borsa, kullanıcılarının yatırdıkları parayı nasıl elde ettiklerini belgelendirmelerini istedi.

Kripto para borsasının kullanıcılarından hangi bilgiler istendi?

Bazı kullanıcılardan istenilen belgeler arasında beyan edilen birikim hesaplarına ait hesap hareketlerinin bir dökümü, ev satışı yapıldı ise ev satışına ait satış sözleşmesi gibi bilgiler yer alıyor. Ayrıca şüpheli bazı durumlar görüldüğünde incelemeye alınan hesaplardan kullanıcıların meslekleri, öğrenim durumları, gelir kaynakları, ikametgâh belgesi, kayıtlı telefon numarasının kendi adına ait olduğunu gösteren belge ve nüfus cüzdanı gibi bilgilerin de istenildiğini sosyal medya kullanıcıları paylaşmış durumda.

Mayıs ayında yürürlüğe giren Kripto Varlık Hizmet Sağlacıları Rehberi‘ndeki “Müşterinin Tanınması Yükümlülüğü” başlığı ile şüpheli işlem bildirimini gerektiren durumlarda, daha önce elde edilen kimlik bilgilerinin doğruluğu ve yetersizliği konusunda şüphe duyulduğunda tutar gözetmeksizin; gerçekleşen işlem tutarı veya birbirine bağlı işlem tutarı 25 bin TL’nin üzerinde olduğunda kripto para borsalarının kimlik tespiti yapmaları zorunlu tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir