Köpeğiniz Kaybolursa İzlemeniz Gereken 11 Adım

 Köpeğiniz Kaybolursa İzlemeniz Gereken 11 Adım

Köpek sahiplerinin yaşayabilecekleri en korkunç olaylardan biri, canları kadar çok sevdikleri köpeklerini kaybetmektir. Bu durumu yaşıyor ya da eğer bir gün yaşarsanız izlemeniz gereken yolları bilmek onu bulmanız için daha büyük bir şans yaratacaktır.

Köpeğiniz kaybolduğunda öncelikle hiç vakit kaybetmeden yakın çevrenizi ve köpeğinizin gidebileceğini düşündüğünüz yerleri aramalısınız.

Bu arama esnasında köpeğinizin kapalı bir yerde mahsur kalabilmiş olma olasılığını da, göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır.

Arama esnasında mutlaka ismini bağırarak dolaşmalısınız ve tehlikeli olabilecek çukur, inşaat alanları ve kuyu gibi yerleri kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Eğer belirli bir süre sonunda aramalar olumlu bir sonuç vermediyse, üzerinde köpeğinizin resminin ve iletişim numarasının bulunduğu el ilanları bastırarak yakın çevredeki merkezi yerlere ve olabildiğince çok kişiye ulaşabileceğiniz şekilde yapıştırıp, dağıtmalısınız.

Yakın civarda bulunan veteriner kliniklerini ve hayvan hastaneleri ile iletişime geçerek, köpeğinizin orda olup olmadığından emin olunuz.

Eğer köpeğinizin tarifine uyan bir köpek varsa mutlaka gidip o olup olmadığından emin olmalısınız.

Sokaklarda başıboş dolaşan köpeklerin barınaklara götürülmüş olma riski de bulunmaktadır.

Bu yüzden çevrenizdeki barınakları da mutlaka kontrol etmelisiniz.

Tek başınıza arayarak sonuç alamadıysanız, mutlaka yakın çevrenizden ve isteyebileceğiniz herkesten yardım almanız doğru olacaktır.

Arayan kişilerin sayısı ne kadar çok olursa bulunma şansı da o kadar yükselecektir.

Sosyal medya ile çok kişiye ulaşabileceğinizi göz ardı etmemeli ve mutlaka sosyal medyada köpeğinizin kaybolduğunu paylaşarak, ilgili sitelerden yardım isteyiniz.

Aramalarınızın üzerinden zaman geçtiyse ve bir sonuç alamadıysanız, köpeğinizi bulana ödül vereceğinizi söyleyebilirsiniz.

Hatta en başından bastırdığınız el ilanlarında bunu da belirtirseniz daha etkili olabilir.

Köpeklerin yön duygusu çok güçlüdür ve kaybolan bir köpek tekrar evinin yolunu bulabilir.

Bu alternatifi de göz önünde bulundurarak, evin dışına onun ve sizin kokunuzun sindiği eşyalar bırakabilir ve köpeğinize yardımcı olabilirsiniz.

Ulaşabildiğiniz her hayvanları koruma derneği ile irtibata girerek onlardan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi köpeğinizin her an kaybolabilme riskine karşı ona cip taktırmak ve tasmasında iletişim numarası bulundurmak önceliğiniz olmalıdır.

Bu sayede kaybolduğunda hem sizin köpeğinizi bulabilmeniz hem de bulanların size ulaşabilmesi, kolaylaşacaktır.

Kaynak: https://patiliyo.com/kopeginiz-kaybolursa-izlemeniz-gereken-11-adim/ Yazar: Aziz Uğur

[vicomi_feelbacks]

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın