Kedileri Birbirine Alıştırma Konusunda Öğrenmeniz Gereken 11 Önemli Bilgi

Kedileri birbirine alıştırma konusu kafaları mı yoruyor?

Evde uzun süredir beslediğiniz bir kediniz var ve yeni bir tanesini ailenize katmaya karar verdiniz ama anlaşabileceklerinden şüphelisiniz ya da evde birbirleri ile anlaşamayan ve kavga eden iki kediniz var, o halde doğru yerdesiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak iki pisiyi doğru şekilde tanıştırıp patilerin havada uçuşmasını önlemeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın ki bu emek ve sabır isteyen bir iş. Kediler kadar yaşam alanlarına düşkün canlılardan hemen ortamda bir başkasının varlığına alışmasını bekleyemezsiniz, o yüzden emin adımlarla ilerlemelisiniz. Bunu yaparken de asla ceza yöntemlerine başvurmamalı, olumlu davranışları pekiştirerek ilerlemelisiniz.

Buyursunlar, kedileri birbirine alıştırmaya başlayalım.

1. Onları bir araya getirmek için acele etmeyin

Yeni gelen kedi için bilmediği bir ortama girmek stres verici olduğu gibi evdeki kediniz için de ortama bir anda gelen başka bir kedinin varlığı huzurunun kaçmasına neden olabilir. Özellikle siz evde değilken bir araya gelmediklerinden emin olun.

2. Bölgelerine sahip çıkmalarına izin verin


Kediler yaşam alanlarını sahiplenmeye ve savunmaya düşkün hayvanlardır. Bu sebeple başka bir kedinin varlığı onlara tehdit altında oldukları izlenimini verebilir. Bunu engellemek ve onları birbirine alıştırmak için başlarda yeni gelen kedinin alanı evdeki bir oda ile sınırlıyken, evdeki kedinizin alanını kısıtlamayın onun özgürce dolaşmasına izin verin. Tabii odada tuttuğunuz kedi ile sık sık gidip ilgilenmeyi ve mutlaka onun bulunduğu odada kullanabileceği ayrı bir kum kabı bulundurmayı ihmal etmeyin.

3. Bir araya gelmeden önce birbirlerinin kokularına alışmalarını sağlayın

kedileri-alistirma-patiliyo-3

Yeni gelen kedinin bir süre haşır neşir olup üzerine kokusunu bıraktığı oyuncak, yastık veya battaniye benzeri bir nesneyi evdeki kedinize verin. Aynı şekilde üzerinde evdeki kedinizin kokusu olan bir nesneyi de yeni kedinizin odasına yerleştirin. Benzer şekilde mama kaplarını da arada sırada değiştirerek bu kokuya alıştırma işlemini yapabilirsiniz.

İlgili Haber  Petshop Rezaleti...

4. Kedileri birbirine alıştırmanın püf noktası birbirlerini tehdit olarak algılamalarını engellemektir, bunu bir olumlama ile pekiştirin

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük birleşmeden önce aralarında kapı gibi birbirlerine erişmelerini engelleyen bir bariyer varken, birlikte yemek yemelerini sağlayın. Odada tuttuğunuz yeni kedinizin mama kabını kapının hemen önüne yerleştirin. Kapının öteki tarafına da diğer kedinizin mama kabını koyun ve mamalarını aynı anda yemelerini sağlayın. Aynı işlemi ödül maması ile de yapabilirsiniz. Bunu onları bir araya getirmeden önce sık olarak tekrarlarsanız, birbirlerinin varlığını yemek yemek gibi olumlu bir eylemle özdeşleştirmelerini sağlarsınız.

5. Yeni gelen kediyi yavaş yavaş evin geri kalanına alıştırın

Kedileri-Alistirma-Patiliyo

Birkaç kez siz kapısı kapalı bir odada kedinizi oyalarken, yeni gelen kediyi evde dolaşması için serbest bırakın. Yeni gelen kedi evde dolaşırken kapalı kalan kediniz ile beraber olmanız önemli, onu tek başına bir yere kapatmayın. Böylelikle iki kedi de evinizi yaşam alanı olarak benimseyecek, aynı zamanda birbirinin varlığına geride bıraktıkları kokular yardımıyla alışmış olacak.

6. İlk karşılaşma önemli

kedileri-alistirma-patiliyo-6

Bu esnada kesinlikle başlarında bulunmalısınız, yeni gelen kediyi alıp salona getirmek yerine odasına gidip kapıyı açık tutmayı deneyin. Evdeki diğer kediniz için bu aşamaya kadar ara sıra o odaya gidiyor olmanız zaten alışılagelmiş bir davranış haline gelecektir ve yaşayacağı stresi azaltacaktır.

7. Onları zorlamayın

kedileri-alistirma-patiliyo-7

Baktınız ortam gerildi, kediler bir birbirine alışamadı, hemen onları ayırın. Üstteki aşamaları daha uzun periyotlarda tekrar edin ve sabır gösterin. Önemli olan birbirlerinin varlığını tehdit olarak algılamamalarını sağlamak ve evin her ikisinin de yaşam alanı olduğu fikrine onları alıştırmak. Tamamen birlikte uyum içinde olduklarından emin olmadan siz evde yokken bir arada olmalarına izin vermeyin.

İlgili Haber  Snapchat kedilere özel güncelleme yayınladı

8.  Kedileri birbirine alıştırma işi tamamsa onları ödüllendirin

kedileri-alistirma-patiliyo-8

Eğer karşılaşmayı sorunsuz bir biçimde atlatırlarsa onları ödül maması ile ödüllendirin. Olumlu davranışlarını ödül ile pekiştirmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

9. Evde ikisi için de yalnız kalmak istediklerinde gidebilecekleri kaçış noktaları oluşturun

kedileri-alistirma-patiliyo-9

Bu alanların rahatlıkla saklanabilecekleri, kendilerini güvende hissedecekleri yerler olmasına özen gösterin. Bunu evin farklı noktalarına satın alıp yerleştirebileceğiniz kedi evleri ile sağlayabileceğiniz gibi, kendiniz de boş kolilerden birer kedi evi de yaratabilirsiniz.

10. Mutlaka iki ayrı kum kabı bulundurun

kedileri-alistirma-patiliyo-10

Kedileri birbirine alıştırma işelmi tamamlandıktan sonra dahi iki kedinizin de ayrı birer kum kabı olsun, aynı kum kabını kullanmak kokular birbirine karışacağı için strese girmelerine sebep olabilir. Evinizdeki alan müsaitse bunları birbirinden uzak noktalara yerleştirin. Hatta mümkünse farklı bir yerde üçüncü bir kum kabı daha bulundurmayı düşünebilirsiniz, özellikle kedilerinizden birinin kum kabı dışına tuvaletini yapmak gibi bir davranışı varsa…

11. Onları asla cezalandırmayın

kedileri-alistirma-patiliyo-11

Kediler ceza ile eğitilebilen canlılar değildir. Onlara bağırdığınızda ya da su sıktığınızda, olumsuz bir davranışları sebebiyle bu tepkiyi verdiğinizi anlamayacaklardır. Sizinle beraberken cezaya sebebiyet veren o davranışı yapmasalar dahi siz ortamda değilken aynı hatalı davranışı tekrarlıyor olma ihtimalleri var.  Özellikle kedileri birbirine alıştırma aşamasında onları herhangi bir şekilde cezalandırmaktan sakınmalısınız, tam tersi etki yaratıp olumsuz davranışı pekiştirebilirsiniz.

Kaynak: https://patiliyo.com/kedileri-birbirine-alistirma/ Yazar: Özge Özsan

[vicomi_feelbacks]

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir