Fotoğrafçılıkta zoom yapmak yani büyütmek büyük önem taşıyor. Bu da lensler ile yapılıyor. Fotoğraf çekenlerin çoğu optik zoom ve dijital zoom arasındaki farkları bilmiyor. Bu yazımızda optik ve dijital zoom arasındaki farklara değineceğiz.

Telefon mu Fotoğraf Makinesi mi?

İçerisinde optik zoom olan telefonlar piyasada çok az. Bu nedenle optik zoom yapmak istiyorsanız optik zoom yapabilen lensi olan bir fotoğraf makinesi tercih etmelisiniz.

Optik Zoom ile Dijital Zoom arasındaki farklar neler?

Günümüzdeki çoğu telefonda bulunan dijital zoom yazılım ile yapılmaktadır. Telefonun yazılımı siz fotoğrafı büyütürken dijital zoom özelliğini çalıştırıyor. Optik zoom ise lensler ile yapılmaktadır. Piyasadaki az telefonda bulunmasıyla beraber genellikle fotoğraf makinelerinde bulunur. Optik zoom ile büyütme işleminde neredeyse hiç bozulma olmuyorken dijital zoom ile büyütme işleminde bozulmalar meydana gelebilmektedir.
Aşağıdaki fotoğrafları optik ve dijital zoom ile büyüteceğiz ve farkı canlı olarak görebileceksiniz. Fotoğrafların ilk halleri aşağıda gözükmektedir.

Fotoğraf 1 Fotoğraf 2

Dijital Zoom Optik Zoom

4 Yorum

  1. Merhaba.
   Profesyonel kameranızın lensinde optik zoom özelliği bulunmaktadır.
   Saygılarımla…

 1. Benim telde varmıdırzoom. torunumbügüt üyor fotografı. samsaung galaxy core prime galib tel.

  1. Merhaba.
   Samsung Galaxy Core Prime modelinde maalesef optik zoom özelliği bulunmamaktadır. Kısıtlı telefon modellerinde bulunuyor optik zoom.
   Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir