İnternete Sansür Geliyor!

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kabul edilen torba yasayla beraber internete RTÜK kontrolü geldi.


Dün geç saatlerde oluşturulan oylamayla beraber kabul edilen torba yasa, çoğu değişikliği yanında getirdi. Enerji kullanımından karayollarına kadar çoğu değişik alanda değişiklıklare yol açan kanunda en ilgi çeken maddeler ise RTÜK’e dair oldu. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun interneti denetlemesinin yolunu açan yasayla beraber Netflix, Puhu TV ve bluTV gibi kuruluşların yayınlarının denetlenmesinin önü açıldı.

Torba yasayla beraber bazı değişiklıklar yapılırken, henüz yalnızca televizyon kanallarının internet yayınları ve internetten dizi/film sunan platformların denetime girdiği belirtildi. Yeni RTÜK İnternet Yasası ile beraber gelen değişiklıklar ise şu şekilde oldu:

Halihazırda RTÜK’ten yayın izni almış olan kuruluşlar, yayınlarını internet üzerinden de yapabilecek.
Sadece internet üzerinden yayın gerçekleştirme isteyen kuruluşların üst kuruldan yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de üst kuruldan yayın iletim yetkisi alacak.

RTÜK’ten kapatma ya diğer türlü ceza alan yayın kuruluşları, yayınlarına internet üzerinden devam ederlerse RTÜK, BTK vasıtasıyla yayınların yapıldığı internet sitelerine erişim önleme kararı uygulayabilecek. Sulh ceza hâkimi, RTÜK’ün talebini en geç 24 saat içersinde duruşma gerçekleştirmesızın karara bağlayacak. Bu karara karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilecek.

İçerik ya da yer sağlayıcısının vatan dışında bulunmasına karşın Türkiye’nin doğrultu olduğu, RTÜK’ün vazife alanına dair uluslararası anlaşmalar ve bu düzenlemeye aykırı yayın yaptığı RTÜK doğrulusunda belirleme edilen bir diğer ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının ya da platform işletmecilerinin yayın hizmetlerinin internet ortamından iletimi ile internet ortamından Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan ya da yayın dili Türkçe olmamakla beraber Türkiye’ye yönelik ticari etkileşim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri ile ilgili da bu hükümler uygulanacak.

YouTube gibi diğer videoları ve yayınları sunan platformlar, bireysel etkileşim kapsamında değerlendirilerek, bu yasadan ayrı tutulacak.

Kaynak: https://blog.teknosos.com.tr/internete-sansur-geliyor.html

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir